Aston Martin, 1959 tarihinde gerçekleşen Le Mans yarışında DBR1’in başarısından esinlenerek, her saati için 24 adet DBS 59’u bir araya getirdi.

İngiliz otomobil üreticisi Aston Martin, 1959 tarihinde gerçekleşen Le Mans dayanıklılık yarışına itafen, 24 adet DBS ile meraklılarının karşısına çıkıyor. DBS 59 adlandırılan aracın neredeyse tamamında el işçiliğinin hakim olduğu belirtiliyor. Aston Martin’in 1959 Dünya Sportscar Şampiyonasını kazanmasına yardım eden Stirling Moss ” Şimdiye kadar üretilen en önemli Aston Martin DBR1 olduğunu, bu nedenle sadece 5 adet üretilmesinden dolayıda, zamanının elle gösterilen otomobillerinden olduğunu” belirtirken, aracın fiyatının değerinin ise tam 22.5 milyon dolar olduğunu cümlesine ekliyor.

Özel mat yeşil boyası, kaput üzerinde yer alan havalandırma panjurları, karbon fiber parçaları ile zamanının en performanslı otomobil olması ötesinde tam bir klasik görünmesi tarafında da iyi iş çıkarttığını net bir şekilde detaylarda görebilmekteyiz. DBR1’in bırakmış olduğu o özel anlamı sonuna kadar hak etmek için DBS elinden geleni ardına koymamış. Kaputunun altında 5.2litrelik 12 silindirli V12 715bhp güç üreten bir ünite yer alırken. BHP’nin Breake Horse Power olarak okunduğunu belirtmekte fayda var. Biraz daha açıyor olursak, krank milinden ölçülen ve motor tarafından üretilen gerçek gücü gösteren ölçüdür. Bu ölçümde vites kutusu, alternatör, diferansiyel, su pompası gibi parçalar bağlı değildir. Kısacası saf güç olarak tanımlarsak yanlış olmaz.

Aston Martin Başkan Yardımcısı ve Pazarlama Direktörü Simon Sproule, “DBS 59” dan söz ederken “DBR1’in ünlü Le Mans zaferinden ilham alan sınırlı bir DBS Superleggeras yaratma isteğini dile getirdiğinde, özel bir otomobil yaratmak için Aston Martin Racing yeşilini kullanmanın ve en sevdiği öğrenin ise, Le Mans’da yer alan DBR1’in koltuklarından ilham almanın hazzı” olduğunu belirtmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin