Paris otomobil fuarında dikkatleri üzerine çekmeyi tartışmasız başaran yenilenen Mercedes GLE, Audi Q7 ve BMW X5 tarafında uyku kaçıracak gibi görünüyor.

Uzun zamandır casus fotoğraflar ile gündemden neredeyse hiç düşmeyen Mercedes GLE, resmi olarak Paris Otomobil fuarında ilk tanıtımı gerçekleştirildi. Yenilenen motoru, tamamıyla yenilenmiş ön yüzü ve elbette aracın içi, gerçek bir Premium SUV hakkında aslında kitap yazdıracak tabiri sanırım yanlış olmaz.

AMG’nin kaslı tamponlarının artık daha da genişlediğini, Led aydınlatmaların güncellendiğini ve marka logosunun yer aldığı ızgaranında elden geçmiş olduğu ilk dikkat çeken detaylardan. Boyutlarında ise 80mm aks aralığının genişlemesi sonucu, 7 koltuk kapasitesi seçeneğiyle de karşımıza gelecek olan Mercedes GLE, eskisine oranlar biraz daha boyutsal anlamda büyük olduğunu rahatlıkla belirtebiliriz. Bagaj hacmi önceki nesline göre 125 litre kapasitesi artarak 825 litre değerlerine ulaşmış durumda. Arkada yer alan 2 ek yolcu koltuğu indirildiği takdirde 2000 litreleri aşan devasa bir bagaj hacmi bizi karşılıyor ki, bu ciddi bir rakam. Kabin içerisinde ön konsolu tamamıyla kaplayan iki adet 12.3 inclik MBUX arabirimi bizi karşılıyor. Nitekim yeni A serisinde de bu sistem kullanıyor, hatırlanacağı üzere. ” Hey Mercedes 🙂 ”

Mercedes GLE’nin kaputunun altında ;

Yenilenen GLE kaputunun altında 1 adet dizel ve benzin olmak üzere toplamda iki motor seçeneğiyle karşımıza gelmekte. Bunlardan ilki yollarda belkide hiç görmeyeceğimiz GLE 350 4Matic 6 silindirli 367hp güç üreten üniteyi ayrıca EQ Boost olarak adlandırılan Mild-Hybrid 22hp değerinde bir elektrik ünitede  destekliyor olacak. ( ihtiyacı var mı tartışılır ) Diğer bir seçenek olan dizel ünite ise, GLE 300d 2.0 litrelik 4 silindirli ünite yine 4Matic ile geliyor olacak. Her iki motor seçeneğinde de 9G-tronic şanzıman üniteyi kontrol ediyor olacak. 2020 itibarıyla GLE350 ayrıca Dizel Plug-in Hybrid olarak karşımıza çıkacağı, ulaşan bilgiler arasında yer almakta. GLE 350’nin baz fiyatının 54.000 Sterlin olduğunu X 7.75TL ( 1 sterlin ) güncel kur ile çarpıp, çıkan sonucu tekrar 2.5 ile çarptığımızda 1 milyon türk lirasını aşan bir rakamla karşımıza gelmesi süpriz olmayacak gibi.

Fuar foto: Autoexpress.uk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin