Brexit krizi bir çok sektör başta olmak üzere, otomotiv tarafında da etkileri artarak devam ediyor.

Yakın zaman önce Honda‘nın almış olduğu karar ile birlikte, İngiltere fabrikasını kapatacaklarını, Türkiye tarafında ise Civic üretilmese de operasyonların devam edeceği belirtilmişti.(?)

Ford ise yine aynı gerekçe ile küresel yeniden yapılanmanın bir parçası olarak şirket Güney Amerika’daki bir fabrikayı kapatacak, Fiesta’nın yerel üretimine son verecek ve Ford Truck ayağına son vereceğini belirtmiştir. Buna göre Brezilya São Bernardo do Campo’da bulunan tesisin kapanması ile birlikte, tahmini 2700 kişinin işsiz kalarak Fiesta’nın üretimininde sona geleceği belirtiliyor. Burada hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. İlgili üretim tesisindeki Fiesta’nın üretimi sona erecek, yani küresel anlamda bizi etkileyen bir durum yok.

Açıkçası Ford’un bu kararı elbette bana süpriz olmadı. Asıl olan en basiti Amerika’ya yeni S60’ın üretimi için fabrika açan Volvo’nun, bunu Avrupa’ya nasıl dağıtacak olması. Araç çünkü şuan hala tek üretim bandından çıkıyor. Türkiye’ye nitekim gelemiyor olmasınında en büyük sebebi Amerika’da üretilen aracın ek vergiye tabi olması. Bu da yanlışlıkla Türkiye’ye gelirse, Volvo S90 ile aynı fiyat etiketine sahip olması anlamına geliyor. O nedenle fiyatlanamıyor. Hazır Volvo’dan konumuz açılmışken son bir şey daha eklemek istiyorum. Yeni Volvo V60 Mart 2019 sonu gibi ülkemizde olacak.

Ford tarafında bu ilk ve son haber olmayacaktır diye düşünüyorum. Asıl düşündürücü olan, otomobil markalarında Brexit yüzünden bu tip gelişmelerin yaşanmaya devam edeceği ve artık uzaktan da olsa ülkemizi etkiliyor olması.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin