Porsche Taycan Cross Turismo 2020 itibarıyla üretim bandına çıkıyor olacak. Peki Tesla Model X karşısında şansı ne diyecek olursanız?

2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda aslında E Cross olarak karşımıza çıkan araç, Estate 4

Porsche Taycan E Cross

çeker olarak nihai haliyle vücut bulmuş gibi görünüyor. Her ne kadar Avrupa topraklarında üretim bandına çıkacak olsa da, maliyetler açısından Tesla‘nın üzerinde kalacağı ve doğal olarak Model X’in üzerinde fiyatlanacağı net gibi görünüyor. Nitekim marka değeri olarak Porsche doğal olarak daha düşük fiyat politikası gibi bir hamlede bulunmayacaktır.

Yeni Porsche Taycan Cross Turismo, yükseltilmiş süspansiyon ve sağlam tasarım çizgileriyle aslında Macan’ın devamı gibi gözüküyor olabilir. Model X’in karşısına standart 5 kişilik oturma kapasitesiyle gelecek aracın teknik verileri ise oldukça şaşırtıcı. Yaklaşık 480 km gibi bir menzile sahip olan aracın şarj süresi için yüksek akım bağlantı desteği ile 15 dakikada tamamlanacağı belirtiliyor. Bundan Porsche markasının kendi elektrik ağını oluşturacağı gibi bir anlam yüklemek ne kadar doğru olur elbette soru işareti. Çünkü Tesla’nın hali hazırda V3 olarak tanımladığı superchargerlar ortalama 240-250kW sunarken, (130 mile gibi menzil sağlarken) Porsche markasının değerleri nihayetinde şuan söylemden öte.

Çift elektrik ünite ile desteklenen araç 600hp güç üretirken, 0-100 değerlerinin ise 3.5 saniye dolaylarında olduğu belirtiliyor. Model X’e göre bunların iddialı değerler olduğunu, ancak nihayetinde onunda 7 koltuklu olduğunu unutmamakta fayda olduğunu belirtmek gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin