Ford Focus’un performans aracı Focus ST tanıtımı nihayet gerçekleşti. Peki kaputunun altında yer alan ünitelerde son durum ne?

Hatırlayanlarınız olacaktır, yakın zaman önce Ford Focus test videosunu sizler için çekmiştim. Beğenenler olduğu kadar, beğenmeyenler de elbette olmuştu. Şimdi sıra aslında en çok beklenen araçlardan biri olan Ford Focus ST, selefine göre artık çok daha performanslı.

Öncelikle tasarım tarafına baktığımızda, özellikle tamponlarda fazlasıyla aerodinamik detaylara yer veren marka, aydınlatma grubu kombinasyonu ile artık tamamıyla bir spor otomobil olduğu hissiyatını ilk bakışta hissettiriyor.  Kabin içerisinde büyük detaylar sunulmuş olmasa da, ST direksiyon simidi sürücü kabinine ilk geçtiğinizde dikkatleri ister istemez üzerine çekiyor. Aracın asıl ana damarları olan kaputunun altına baktığımızda, Mustang’ten hatırlayacağınız 2.3 litrelik EcoBoost ünite 280hp 420nm tork güç üretirken, 6 ileri manual ve 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman seçeneği tercihler arasında sunuluyor olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

Ford Focus Sedan Test Sürüşü – Sınıf başkanı olur mu?

Dizel cephesinde ise 2.0 litrelik EcoBlue dizel ünite 190hp 400nm tork güç üretiyor olacak.  0-100 km/s değerlerinin 6 saniyenin altında olması beklenirken, seçilebilir yeni sürüş modları ile performans modundayken, ST çok daha agresif, direksiyon çok daha ağır ve gaz tepkimeleri daha hızlı olması ile birlikte ESP kapama yada motor gürültüsü azaltma gibi tercihlerinde yer alacağı belirtiliyor.

Dizel ünitede yer alan tork kontrol sistemi ile aracın sert girdiği virajlarda daha iyi tutunabilmesi adına, içte kalan tekerin daha iyi asfalta yapışarak teker çevirebilmesi için, gücü bağımsız olarak ilgili tekere yönlendirebilmektedir.

Performans genleri nedeniyle nispeten yüksek hacimli üniteye sahip olan Ford Focus ST, ülkemizde elbette vergiden nasibini alacak olsa da, meraklısının markajında olmaya hep devem edecektir. Özellikle 2.3 litrelik 280hp 420nm tork üreten benzinli ünite, oldukça dikkat çekici.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin