Geçtiğimi yıl görüntüleri servis edilen Dünya’nın ilk sıfır emisyonlu lüks otomobili Aston Martin Rapide E artık üretime hazır!

Sınırlı sayıda üretilecek olan Aston Martin Rapide E, şanslı 155 kişinin hayallerini süsleyeceğine benziyor olsa da, muhtemelen en çok koleksiyonerlerin dikkatini çekeceğine benziyor. Dünyanın ilk sıfır emisyonlu otomobili olarak lanse edilen Aston Martin Rapide E, elbette tasarımı kadar teknik detaylarıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Tamamen elektrikli iki ünite ile piyasaya girecek olan model, 602 beygir güç üretme kapasitesine sahip olacak. 800V’luk ve 65 kW-saat kapasiteli motor, 250 km/s’lik maksimum hız değerine ulaşabilecek. 0-100 kilometreye 4 saniyede çıkabilen Rapide E, tam şarj ile 322 kilometre yol kat edebiliyor. 950 Nm tork üretebilen çift elektrikli motor, elektrikli bataryasının azalması durumunda bile tam kapasite gibi performans sağlayabiliyor.

Lüks mü değil mi tartışmaya açık elbette ancak Tesla tarafında bu değerler oldukça iyi ve muhtemelen de çeyrek fiyatına olacaktır. İngiliz üretici Aston Martin tarafına dönecek olursak, Galler’deki St Athan fabrikasında üretilecek olan araç, markanın ikinci en büyük fabrikasında üretim bandına çıkmış olacak. Rapide E, 400V’luk ve 50 kW’lık bir şarj ile 1 saat içerisinde bataryalarını tamamen doldurabiliyor. Eğer şarj işlemi 800V ve 100 kW-saat’lik bir istasyon ile yapılırsa da araç 500 km’lik menzil değerine 1 saat içerisinde kavuşuyor.  Marka tarafından iletilen detaylara göre, bu yılın sonlarına doğru görücüye çıkması beklenen aracın fiyatı ise henüz belirlenebilmiş değil.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin