Adı ë-C4 olan model önümüzdeki sene başında ülkemize adım atacak.

Standart versiyonuyla C hatchback, yerden yüksek Cactus türeviyle B crossover olan Citroën C4, bildiğiniz gibi yeni jenerasyonunda bu iki formülün karışımı olarak karşımıza çıkmıştı.

Sizler için detaylıca incelediğimiz C segmenti model, şu anda Türkiye’de üç farklı güç çıkışına sahip 1.2 PureTech turbo benzinli ve 1.5 BlueHDi turbo dizel motorlarla satılıyor. Feel, Feel Bold, Shine ve Shine Bold paketleriyle müşteri bekleyen yeni C4 yelpazesi önümüzdeki sene yepyeni bir versiyona kavuşacak.

Geçtiğimiz yılın başında test ettiğimiz Peugeot e-2008’deki elektrikli motor düzenine sahip olan ë-C4, 2022’nin ilk çeyreğinde Türkiye yollarında olacak. 136 bg güç üreten ve 350 km’ye kadar menzil sunan elektrikli C4, markanın diğer modellerinde gördüğümüz kademeli hidrolik destekli süspansiyon sistemi ve konforlu koltukları ile kimliğini belli edecek.

Hızlı şarj süresi ile menzildeki eksiğini kapatan ë-C4’ün fiyatlarının nasıl olacağı henüz bilinmiyor. Bildiğiniz gibi EV modellerine de %60 oranında vergi uygulanmaya başlandı. Bu yüzden şu anda 249.000 TL ile 399.000 TL arasında değişen fiyatlara sahip içten yanmalı modellere benzer seviye beklemek pek gerçekçi olmayacaktır.

Daha mantıklı bir tahmin için Hyundai Kona Electric‘i referans alabiliriz. Koreli marka sıfır emisyonlu B-SUV modelini iki farklı menzil seçeneğiyle satıyor. Giriş seviyesinde 487.000 TL gibi bir rakam istenirken uzun erişim mesafesine sahip versiyon tam 734.000 TL’lik etikete sahip. Batarya kapasitelerinin benzerliği düşünüldüğünde 136 bg’lik 39,2 kWh kapasiteli Kona yeni ë-C4 için daha makul bir tahmin temeli oluşturacaktır. Fransız kompakt EV şu anda gelseydi 450.000-500.000 TL arasında bir fiyatla gelebilir. Tabii 2022 ilk çeyreğinde kur ve düzenlemelere göre bu varsayımı güncellemek gerekecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin