Adı i3 Sedan olsa da G20 3 Serisi’nin elektrikli versiyonu demek daha doğru olur.

Bildiğiniz gibi Çin, dünyanın en kalabalık ülkelerinden birisi ve bu yüzden de otomotiv endüstrisine etkisi büyük. Birçok otomobil markası ya bu pazara özel versiyonlar geliştiriyor ya da bazı modelleri sırf Çin için üretiyor.

Bugünkü haberimizin konusu olan BMW i3 Sedan da bunlardan birisi. Çin Halk Cumhuriyeti’nin Sanayi ve Bilişim Teknolojileri Bakanlığı (MIIT) internet sitesinden sızdırılan görsellere bakılırsa G20 3 Serisi’nin modifiye edilmiş versiyonu gibi duran dört kapılı sedan, alıştığımız i3’e hiçbir şekilde benzemiyor.

Ne olursa olsun aracın arkadan çekilmiş fotoğrafında öne çıkan 2 tane amblem var: i3 ve eDrive35L. Her ne kadar içten yanmalı motora ve plug-in hibrit versiyonlara sahip G20 3 Serisi gibi görünse de bu araç bir i3 Sedan.

MIIT sitesine göre eDrive35 ise 250 kW gücündeki elektrik motorun ürettiği 335 bg gücü temsil ediyor. Araçta xDrive yerine eDrive ibaresi olduğu için 335 bg gücün tamamının arka aksa aktarıldığını söyleyebiliriz. Sondaki L ise uzatılmış aks mesafesi anlamına geliyor.

Bu modelin gelişiyle birlikte bildiğimiz i3 sanıyoruz ki artık yola devam etmeyecek. DAha önce casuslara yakalanan prototiplere bakılırsa BMW, makyajlı G20 3 Serisi’nin elektrikli versiyonunu diğer pazarlarda da satacak.

Şu anda Türkiye’de satılan 3 Serisi modellerinin tek elektrik destekli versiyonu 330e xDrive. 292 bg gücündeki premium sedanın fiyatı günümüz kuruyla 2 milyon 388 bin 500 TL. Sizce yeni i3 Sedan eğer Türkiye’ye gelirse fiyatı ne kadar olur?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin