2018’in sonuna doğru daha güçlü ve daha pist odaklı Trophy versiyonu yollarda olacak.

Sızdırılan ve yakalanan sayısız fotoğraf ve bilgiden sonra, yeni Megane RS sonunda Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. C segmenti hot-hatch dendiğinde ilk akla gelen modellerden biri olan Megane RS yeni jenerasyonunda bolca yeni teknoloji, yeni turbo beslemeli motoru ve kendi tarihinde ilk kez iki farklı şanzıman seçeneği ile geliyor.

Herkesin merak ettiği rakamlarla başlamak gerekirse. 1.8 litrelik direkt enjeksiyonlu yeni ünite, eski 2 litrelik turbo motorun yerini alıyor. Alpine A110’dan bildiğimiz bu ünite 280 HP güç üretiyor. Megane RS’in tarihinde bir ilk olarak ise 6 ileri manuel şanzıman ve 6 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman aynı anda sunuluyor. Launch control ve kulakçık gibi özellikleriyle yeni şanzıman, modelin elini Alman rakiplerine karşı oldukça güçlendirecektir.

280 HP ile yetinmek istemeyenler ve daha pist odaklı bir modele ihtiyaç duyanlar için, Trophy versiyonu 300 HP güç ile 2018 sonunda yollarda olacak. Hızlanma ve son hız gibi rakamlar her iki model için de henüz duyurulmadı ancak, bu yılın sonunda detayların açıklanması bekleniyor.

300 HP gibi rakamları önden çeker bir şaside kontrol etmek pek de kolay değil. Bu nedenle mühendisler, yeni RS’i segmentinde ilk olan 4Control 4 tekerden dönüş sistemi ile donatmışlar. Buna ek olarak ise 2 farklı şasi seçeneği sunuluyor. Sport versiyon daha gündelik kullanıma ihtiyaç duyan müşterilere hitap edecekken, Cup versiyonu pist odaklı olacak ve kilitli diferansiyel ile Trophy ile Sport versiyonların arasında yer alacak.

Yeni jenerasyonda 3 kapılı coupe versiyon kaldırılmış. Sadece 5 kapılı olarak sunulan model Renault’un Mutli-Sense sistemine sahip. Comfort, Normal, Sport, Race ve Pro seçeneklerine sahip sistem ile modelin her türlü kullanıma hiç olmadığı kadar uygun olduğu söyleniyor.

Adaptif hız sabitleyici, acil fren sistemi, şerit takip asistanı, kör nokta uyarı sistemi, geri görüş kamerası ve park yardımcısı gibi sistemlere sahip olan modelin ilk siparişleri 2018’in başında alınmaya başlanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin