Bu yıl mayıs ayında, Wörthersee GTI buluşmasında Audi; CNG(compressed natural gas) ile çalışan A5 Sportback’in üretime yakın bir modelini sergiledi.

CNG yani sıkıştırılmış doğal gaz ülkemizde yaygın olmasa da bazı illerde belediye otobüslerinde kullanılıyor. Audi’ye dönecek olursak, CNGli A4 Avant ve A5ler şu anda Alman Audi bayiilerinde sipariş edilebiliyor.

CNGli “G-Tron” A4 Avant ve A5lerde 2 litrelik TFSI motor kullanıyor. Motor 170 HP güç ve 270 Nm tork üretiyor. Motor, benzinli 2.0 TFSI ünite kurulu ancak Audi e-gas, CNG ve normal benzin ile çalışabiliyor. Audi, modellerin 100kmde yaklaşık 3.8 ile 4.4 kg CNG tükettiğini iddia ediyor. Bu değerlerin bildiğimiz lt/100km birimine direk çevrilmesi pek mümkün değil. Modeller CNG ile çalışırken maksimum 223 km/s hıza ulaşabiliyor ki bu da güç olarak ciddi bir kayıp olmadığının göstergesi.

Audi’den alınan bilgilere göre A5 Sportback G-Tron ve A4 Avant G-Tron modellerinin ikisi de sadece CNG ile 500 km yol gidebilecek. CNG tanklarının içerisindeki basınç 10 barın (0.6 kg gaza denk geliyor) altına düştüğünde sistem otomatik olarak benzine geçiş yapacak ve tam dolu benzin deposu ile beraber toplam 950 km menzile sahip olacak.

Alman üretici, A4 Avant G-Tron’u Frankfurt Motor Show‘da da sergileyecek. Ancak modeller şimdiden yaklaşık 40 bin euroluk fiyat etiketleriyle satışa başladılar ve müşteriler tarafından ciddi ilgi görüyorlar.

Tabi konuyla ilgili ülkemize dönecek olursak 2 litre motora sahip modellerin vergilerle beraber 300 bin türk lirasının çok üstüne çıktığını ve CNGnin ülkemizde yaygın olmadığını düşünürsek modelleri ülkemizde görmeyeceğimiz garanti gibi. Ancak firmaların dizel motorlar dışında farklı ekonomik ve çevreci çözümler arıyor olması ilgi çekici.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin