Aston Martin üçüncü bir hiper otomobil (hyper car) için kolları sıvadı ve yeni tescillemiş isme göre bunun Valhalla olacak gibi gözüküyor.

Öncelikle eğer Vallaha diye okuduysanız, yalnız değilsiniz bunu belirtim. Hyper Car’ın tanımını yapacak olursak, aslında kısaca yol tutuşu en iyi, sayılı üretilen her şeyi ile kusursuz bir otomobil olarak tanımlayabiliriz. İşte Aston Martin, Valkyrie ve Valkyrie Pro olan hyper car serisine bir üçüncüsü için kolları sıvamış durumda ve Valhalla olarak tescillendiği belirtilen bu araç için 2021’de görücüye çıkacağı belirtiliyor.

500 adet olarak üretilmesi planlandığı belirtilen araç için henüz marka tarafından resmi bir açıklama henüz yok.

Proje 003 olarak da isimlendirilen aracın daha hafif olacağı ve V6 motoru turbo şarj ünitesi yani elektrikli bir ünitenin ayrıca destekleyeceği belirtiliyor. Diğer hyper ailesine bakıldığı zaman, ortalama 1000hp olacak araç hafifletilmiş gövde ve elektrik desteği ile 0-100 değerlerinin 3 saniye olacağı kaçınılmaz gibi gözüküyor. Açıkçası bu motor seçeneklerinde her düşen saniye için oldukça yüksek tutar ödemeniz kaçınılmaz. Hatırlarsınız, Tesla ve Bugatti karşılaştırmalarında, neredeyse yarı fiyatından daha düşük olan Tesla, ivmelenme bazında hiçte Bugatti’yi aratmıyordu.Geri kalan yüksek ödenen tutar ise muhtemelen “Bugattim var” deme maliyeti olsa gerek. Ne yazık ki Türkiye’de göremeyeceğimiz otomobillerden bir diğeri Valhalla!

*Valhalla; Odin tarafından yönetilen Asgard’da bulunan görkemli, büyük salondur. Valkyrieler savaş alanlarında ölmüş kahramanları buraya getirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin