Mercedes-Benz EQG Mercedes-Benz Concept EQG

Alman marka ikonik modeli G-Serisi’nin sıfır emisyonlu versiyonunu Münih’te IAA Mobility kapsamında sergiliyor…

1979’dan beridir hayatımızda olan ve kendini otomotiv tarihinin kült ürünleri arasına yerleştirmeyi başaran Mercedes-Benz G-Serisi de artık tüm dünyanın izlediği elektriklenme trendine katılacak.

Alman üretici, 7-12 Eylül 2021 tarihleri arasında ziyarete açık olan Münih Otomobil Fuarı ya da diğer adıyla IAA Mobility’de G-Serisi’nin elektrikli versiyonunu temsil eden seri üretime yakın konsept aracı Concept EQG’yi tanıttı.

2018’de yeni nesline geçiş yapan G-Serisi’yle tasarım anlamında birçok ortak özelliğe sahip olan Concept EQG, temel aldığı modelin kapı kolu, dış koruma şeridi, arkaya konumlu stepne ve ön sinyal lambaları gibi detaylarını kullanıyor.

 

Etkileyici jantları, yakıt deposu yerine konumlanan şarj girişi, tavandaki G logolu tasarım detayı bildiğimiz G-Wagen dizaynıyla birleşince ortaya gayet alımlı bir otomobil çıkmış. Pardon, otomobilden ziyade elektrik gücünü kullanan ve her koşulla mücadele etmeye hazır bir mobilite çözümü desek daha doğru olur.

Yuvarlak farları, soğutulması gereken bir motor olmadığı için koyu siyah radyatör ızgarası, EQ modellerine özgü mavi detaylar dikkat çekici ancak Concept EQG’nin belki de en ilginç detayı, klasik stepne kapağı yerinde WallBox tarzı şarj cihazlarını andıran kilitlenebilir bir kutuya yer verilmesi. Bu kutu, şarj kablosunu kolayca erişilecek bir yerde depolama fikriyle dizayn edilmiş.

 

Kabini de içten yanmalı motorlu örneğine benzeyen Concept EQG’nin tasarımında taviz verilmeyen bir nokta ise arazi kabiliyetleri olmuş. Merdiven tip şasi kullanan EQG’nin ön aksında bağımsız süspansiyona yer verilirken arkasında elektrikli güç aktarma sistemine özel geliştirilmiş rijit aks görev yapıyor.

Mercedes-Benz’in açıklamasına göre tekerleklere yakın ve bağımsız olarak kontrol edilebilen dört adet elektromotoruyla araç, hem yolda hem de arazide üstün sürüş özellikleri sunacak. Alman üretici, off-road sürüşlerini de göz önüne alarak birçok EV’nin aksine araca 2 oranlı bir şanzıman koymuş.

Avusturya’nın Graz kentindeki Schöckl Dağı’nda yer alan 60 dereceye varan eğime sahip 5,6 km’lik parkurda arazi testleri yapılacak olan EQG’nin içten yanmalı kardeşine göre ciddi bir avantajı olacak: ağırlık merkezi. Merdiven tip şasiye entegre edilen bataryalar sayesinde EQG’nin ağırlık merkezi klasik G-Serisi’ne oranla biraz daha aşağıda olacak.

Şimdilik konsept olan EQG’nin ne zaman seri üretime geçeceği henüz açıklanmadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin