Devasa multimedya sistemi, elektrik gücü ve yepyeni tasarımı ile Mégane ismi adeta evrim geçiriyor…

Renault tarafından ilk olarak 1988’de bir konseptte kullanılan Mégane ismi, takvimler Eylül 2021’i gösterdiğinde yine devrim niteliğinde bir otomobilde karşımıza çıkıyor. Fransız markanın yeni elektrikli crossover modeli, C segmenti kompakt hatchback’ten bildiğimiz isimle tanıtıldı.

Renault-Nissan-Mitsubishi Ortaklığı’nın CMF-EV platformundan yükselen yeni Mégane E-Tech, bu sayede dış boyutlar konusunda Renault Captur civarında olsa da aks mesafesi ve iç yaşam alanı konusunda bir üst sınıfı yakalamayı başarıyor.

 

Biraz verilerle konuşursak belki daha anlaşılır olabilir. Toplam uzunluğu 4,21 metre olan yeni Mégane E-Tech’in aks mesafesi 2,7 metre olarak açıklanmış. Bataryaların sadece 11 cm kalınlığında olması sayesinde mühendisler aracın içindeki yaşam alanını maksimumda tutabilmişler. Tabii batarya yüksekliğinin az olması aracın ağırlık merkezini de aşağıda tuttuğu için sürüş keyfine pozitif etki yapacaktır.

LED far ve stoplarla donatılan yeni Mégane E-Tech’in tasarımında ise bazı detaylar öne çıkıyor. İnce far grubunu birleştiren ızgaranın ortasında yeni tip Renault logosu dikkat çekerken tampona kadar uzanan LED gündüz sürüş aydınlatmaları tampondaki dizayn unsuru ile birleşiyor.

20″ çaplı jantlar, eğimli tavan çizgisi gibi ögelerin öne çıktığı profildeki en ilgi çekici özellik ise gizli kapı kolları. Anahtar ile araca sürücü tarafından yaklaşıldığında otomatik olarak dışarı çıkan bu kollar sürüş başladığında, kapı kilitlediğinde ve herhangi bir komut gelmediği takdirde 2 dakika sonunda yine elektronik olarak gizli konumuna dönüyor.

Arkada ise stop lambalarını birleştiren yeni logonun altında son harfi tampondaki süslemelere benzer şekilde dizayn edilen MEGANE yazısı öne çıkıyor.

Yeni Mégane E-Tech’in kabinindeki en önemli özellik ise hiç şüphesiz OpenR adı verilen multimedya düzeni. Boyutu 12.3″ (1920 x 720 piksel) olan dijital gösterge paneli ile 12 inçlik bilgi eğlence sistemi ekranı toplamda 774 santimetrekarelik bir görüntü alanına sahip. Giriş seviyesi modellerde multimedya ekranı 12 değil 9 inç geliyor.

Son olarak güç ünitelerine baktığımızda ise Renault’nun yeni Mégane E-Tech’de 40 ve 60 kWh kapasiteli iki farklı batarya sunduğunu görüyoruz. WLTP normlarına göre sırasıyla 300 ve 470 km’ye kadar menzil sunan üniteler 8 yıl garanti kapsamında ve bu süreçte toplam kapasite %70’in altına inerse ücretsiz değişim hizmetine tabi olacaklar.

EV40 versiyonu 130, EV60 versiyonu 220 bg güç sunan Mégane E-Tech’in azami sürati 160 km/h ile sınırlı. Ağırlığı 1.624 kg olan otomobilin 0-100 km/h ivmelenmesi ise 7,4 saniye olarak açıklanmış.

Şehir içlerinde sunulan 22 kW şarj imkânına ek olarak otoyollarda 130 kW batarya dolumunu da destekleyen Mégane E-Tech Electric bu sayede 1 saatte 160 km’ye kadar menzil kazanabilecek. 130 kW’lık DC şarjda ise 30 dakikada 300 km menzil kazanılabilecek.

Mégane E-Tech Electric modelinin sipariş alımları önümüzdeki yılın şubat ayında başlayacak.

FORMAT 4-3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin