Bavyeralı üretici 2021 IAA Mobility’de MINI Electric ve MINI Cooper SE Countryman ALL4 Plug-In Hybrid’in yanı sıra CE 04 adlı motosikletini de sergiliyor…

Tüm dünyayı çalkalayan COVID-19 pandemisi dolayısıyla bildiğiniz gibi bir süredir otomobil fuarlarının iptalleri üst üste geliyordu. Aradan geçen yaklaşık 2 senenin ardından normalde Frankfurt’ta düzenlenmesine alıştığımız büyük etkinlik bu yıl 2021 IAA Mobility adıyla Münih’te gerçekleştirilmekte.

70 yıllık tarihinde ilk defa tabiri caizse memleketinde bu fuara katılan bir üretici var: BMW. Alman otomotiv devi, IAA Mobility kapsamında bünyesinde bulundurduğu çeşitli markalardan bir dizi modeli sergiliyor. Gelin kısaca bu otomobillere bir göz atalım.

BMW iX

IAA Mobility 2021’de sahnenin en önemli yıldızı, BMW’nin elektrikli modellerindeki amiral gemisi iX. Kullanıcısına beşinci nesil eDrive sürüş sistemini sunan iX, dört tekerlekten çekiş sistemi ve WLTP normlarına göre xDrive40 versiyonunda maksimum olarak sunduğu 425 km’lik menziliyle dikkat çekiyor. BMW iX’te kullanılan sürüş sistemi, otomobilin iki elektrik motorunu, güç elektroniklerini, şarj teknolojisini ve yüksek voltajlı bataryayı kapsayan beşinci nesil BMW eDrive’dan oluşuyor. BMW iX’in yol tutuş yetenekleri ve kabin içindeki konfor seviyesi, sınıfında öncü ‘Carbon Cage’ ile sağlanırken, 0.25 Cd’lik sürtünme katsayısı sunan alüminyum uzay çerçevesi de yüksek sürüş menziline katkıda bulunuyor. BMW’nin elektrikli ilk SAV otomobili iX modeli, xDrive40 versiyonlarıyla 2021 yılının son çeyreğinde Türkiye’deki showroomlarda yerini alması bekleniyor.

BMW i4

İlk tam elektrikli Gran Coupé gövdeli model olan BMW i4, emisyonsuz sürüş keyfini dört kapılı otomobil ferahlığı ve pratikliğiyle birleştiriyor. En gelişmiş elektrikli sürüş sistemi olan beşinci nesil eDrive’a sahip i4’ün, 72 hücreli dört modül ve 12 hücreli üç modülden oluşan bataryası bulunuyor. Bu sayede otomobil DC şarj istasyonlarında 10 dakikalık dolum ile 164 km menzili kullanıcılarına sunabiliyor. WLTP formlarına göre 500 km’yi aşan menziliyle dikkat çeken BMW i4’ün boş bataryası AC şarj ile 8.5 saatten daha kısa bir sürede tamamen doluyor. Borusan Otomotiv BMW i4’ü 2022 yılının ilk çeyreğinde Türkiye yollarına çıkarmaya hazırlanıyor.

BMW 4 Serisi Gran Coupé

4 Serisi’nin Coupé ve Cabrio gövdeli versiyonlarından sonra otomobil severlerin merakla beklediği Yeni 4 Serisi Gran Coupé, bu yıl BMW’nin evinde düzenleniyor olan IAA Mobility 2021’de görücüye çıkıyor. Yeni BMW 4 Serisi Gran Coupé sahip olduğu sürüş dinamikleri, şık tasarımı ve iç mekânda sunduğu premium detaylarıyla dikkat çekiyor. Yeni 4 Serisi Gran Coupé’nin neredeyse 50:50 olan dengeli ağırlık dağılımı ve üstün aerodinamik detayları yol tutuş yeteneklerini en üst seviyeye çıkarıyor. Yeni BMW 4 Serisi Gran Coupé’nin Türkiye’de 2021 yılının sonlarına doğru yollara çıkması hedefleniyor.

BMW Motorrad CE 04

Şehir içi iki tekerlekli mobiliteyi kolaylaştırmak için ilk defa BMW #NextGen 2020’de konsept olarak tanıtılan Yeni BMW Motorrad CE 04, BMW stadındaki yerini alıyor. Alışılmışın dışında fütüristik tasarıma sahip olan BMW Motorrad CE 04 31 kW (42 bg) güç üreten motoruyla 0’dan 50 km/s hıza sadece 2.6 saniyede çıkıyor. Yeni BMW CE 04’ün lityum-iyon pilleri sıfırdan tam doluluğa hızlı şarj ile 1 saat 40 dakikada ulaşıyor. BMW Motorrad CE 04 sahip olduğu teknolojik donanımlarla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Kullanıcısına sunduğu en fark edilir donanımlardan biri olan 10.25 inç boyutundaki ekranı üzerinden sürüş ve navigasyon bilgilerine kolaylıkla erişiliyor. BMW Motorrad CE 04 2022 yılının ilk çeyreğinde Türkiye yollarında olacak.

MINI Electric ve MINI Cooper SE Countryman ALL4 Plug-in Hybrid

2021 yılının ilk yarısında tüm satışlarının yüzde 15’i elektrikli modellerden oluşan MINI 2030 yılında ürün gamını tamamen elektrikli modellerden oluşturacak. IAA Mobility 2021’de MINI Electric, plug-in hibrit motorlu Cooper SE Countryman ALL4 ve yenilenen görünümüyle ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nda kendini kanıtlamış MINI Electric Pacesetter modellerini sergiliyor. MINI Cooper SE Countryman ALL4, çok yönlü karakterini öne çıkarmak ve macera temelli gezilere ilham vermek için fuarda MINI’ye özel tasarımlı tavan çadırıyla birlikte sergileniyor.  Elektrikli modellerin yanında MINI’nin en performanslı versiyonları olan MINI John Cooper Works de IAA Mobility 2021’de yerini alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin