A Serisi bolca yeni teknoloji, artan boyutları ve yeni tasarımıyla tanıtıldı. Mercedes uzun süredir paylaştığı teaserlar ile oldukça fazla ilgi toplamıştı. Yeni A Serisi’yle ilgili beklentiler yüksekti ve model beklentileri karşılayabilecek gibi duruyor.

Modelin tasarımından başlamak gerekirse ön yüze ilk bakışta aklınıza gelen tek bir model olmalı. Evet büyük abisi yeni CLS. Mercedes CLS ile beraber ortaya koyduğu yeni tasarım dilini A Serisi ile devam ettirerek bütün aileye yayacak gibi gözüküyor. Ön yüzün oldukça agresif, sportif ve aynı zamanda kaliteli durduğunu söylemek gerek. Arka kısım ise yine CLS’te olduğu gibi biraz sorgulanacak gibi gözüküyor. Ama CLS’e göre tasarım açısından biraz daha alışılageldik gözüküyor.

Yeni A Serisi, önceki jenerasyona göre 30 mm uzadı ve 14 mm genişledi. Boyutlardaki bu artış kabinde daha fazla omuz, baş ve diz mesafesiyle beraber daha geniş bir bagaj(önceki versiyondan 29 lt daha fazla) anlamına geliyor. Ayrıca Mercedes, yeni süspansiyonların daha konforlu ve rafine bir sürüş sunduğunu söylüyor. Opsiyonel olarak sunulan aktif süspansiyon sistemi ise sürüş moduna göre sertlik ayarını değiştirebiliyor.

Kabinde Mercedes’in diyişiyle daha “Avant-garde” bir görünüm sunuluyor. Gözünüze ilk çarpan detay E ve S Serileri’ne yakışır kalitedeki geniş ekranlar. A Serisi’ne özel olan kısım ise ekranların adeta havada asılı gibi duruyor oluşu. 64 farklı renkteki ambiyans aydınlatması ile desteklenen kabin tasarımı modeli rakiplerinden ayıracak gibi gözüküyor.

Kabini gördüğünüzde aklınıza ilk gelen soru fotoğrafların en dolu versiyon için olduğu ve boş versiyonda ne ile karşılaşacağımız olabilir. Öncelikle analog kadranlarla karşılaşmayacağınızı söyleyelim. Modelde 3 farklı kombinasyon sunulacak. İki adet 7 inçlik ekran, biri 7 inç diğeri 10.25 inç olan kombinasyon ve bir de ikisi de 10.25 inç olan fotoğraflarda gördüğünüz kombinasyon.

Yapay zekaya sahip multimedya

Ekranları seçiminize göre dokunarak veya opsiyonel olarak sunulan touchpad yardımı ile kontrol edebiliyorsunuz. İlk kez A Serisi’nde sunulan MBUX, yapay zekaya sahip ve zamanla kullanıcısıyla duygusal bağlantı kurabileceği söyleniyor. Sistemin neler sunabildiğini ilerleyen günlerde göreceğiz.

Multimedya sisteminin yanında S Serisi’nden tanıdığımız sürüş asistanları da A Serisi’nde yer alıyor. Aktif Mesafe Kontrolü ve Aktif Direksiyon Asistanı birlikte yarı-otonom sürüş sunabiliyorlar. Sistemler navigasyon desteği ile yaklaşan virajlara göre otomobilin hızını azaltmak gibi yeteneklere de sahipler.

Motor seçenekleri

Yeni A Serisi ilk etapta 3 farklı motor seçeneği ile tanıtıldı. 1.4 litrelik M 282 kodlu motor, 161 Hp güç ve 250 Nm tork sunuyor. Yedi ileri çift kavrama ve altı ileri manuel şanzıman seçenekleri ile sunulan motor yeni A Serisi için giriş seviyesi benzinli motor olma görevini üstleniyor. M 260 kodlu 2 litrelik benzinli ünite 221 Hp güce ve 350 Nm torka sahip. Bu motor sadece yedi ileri çift kavramalı şanzıman ile alınabiliyor. Dizel tarafında ise 1.5 litrelik 114 Hp cüce sahip motor bulunuyor ve yedi ileri çift kavramalı şanzıman ile sunuluyor. 4 Matic sistemi opsiyonel olarak sunuluyor ve Mercedes yeni motor seçeneklerinin ilerleyen günlerde listeye ekleneceğini söylüyor.

Model bu yıl yollarda olacak ancak sedan versiyon ile ilgili henüz net bir bilgi yok. İlerleyen tarihlerde elektrikli versiyonun ve sedan versiyonun da tanıtılması bekleniyor. Ayrıca A45 ve A35 AMG de yolda. Yeni motor seçeneklerinden birinin ise Renault-Nissan Grubu ile beraber hazırlanan yeni 1.33 litrelik benzinli motor olması bekleniyor. Yani A Serisi tanıtılmış olabilir ama bir süre daha gündemimizde yer tutmaya devam edecek. Modelle ilgili görüşlerinizi bizimle yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Yeni A Serisi testimizi izlemek için tıklayın.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin