Cee’d 2006 yılında ilk kez tanıtıldı ve o dönemde Kia’nın marka imajını oldukça iyi bir şekilde etkiledi. Hatchback olarak tanıtılan modele station vagon ve 3 kapılı Pro Cee’d Coupe versiyonları eşlik ediyordu. 2012’de tanıtılan yeni jenerasyonda aileye ateşli GT versiyon katılmıştı. Yine üstünden geçen 6 yılın sonunda Cee’d için bir kez daha yenilenme vakti geldi.

Kamuflajlı olarak test edilen modelin, tasarım aşamalarının sonuna geldiği düşünülüyor. Önden bakıldığında model Kia’nın yeni sedanı Stinger’a fazlasıyla benziyor.(Stinger şu anda ülkemizde satılmıyor) Arka kısım ise geniş LED stop grubuyla beraber oldukça agresif ve kaliteli gözüküyor. Cee’d bu jenerasyonunda sınıf atlamaya hazırlanıyor olabilir.

Üzerinde yer alan ince yanaklı lastikler, LED stop ve gündüz farları ve far grubuna bakarak modelin donanım olarak GT-Line gibi dolu versiyonlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Model ilk bakışta önceki jenerasyondan çok büyük gözükmese de, sunacağı daha mantıklı yerleşim ile kabinde daha geniş bir alana sahip olacaktır. Ayrıca kabinin büyük bir değişimden geçerek Kia’nın Stinger gibi yeni tasarım diline sahip modelleriyle aynı seviyeye gelmesi bekleniyor.

 

Kaputun altında neler yer alacağı ise pek de büyük bir soru değil. Kardeş modeli Hyundai i30’a bakmanız yeterli. Muhtemelen benzinli seçenekleri 3 silindirli 1 litre hacimli turbo, dört silindirli 1.4 litrelik turbo ve 1.6 litrelik atmosferik motorlar oluşturacaklar. Dizel tarafında ise 1.6 CRDi motoru farklı güç seviyelerinde görebiliriz. Asıl soru ise 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanın hangi motorlar ile sunulacağı.

Yeni jenerasyonda yapılması beklenen değişikliklerden biri oldukça az satan 3 kapılı Pro Cee’d versiyonun shooting brake tarzında bir model ile değiştirilmesi gibi gözüküyor. Geçen sene Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilenen konsepte biraz bile benzese model oldukça ilgi çekecektir diye düşünüyoruz.

5 kapılı hatchback versiyonun Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılması bekleniyor. Station versiyonun yıl sonunda, shooting brake versiyonun ise önümüzdeki yıl lansmanı yapılabilir. Ayrıca Cee’d temelli bir crossover ile ilgili söylentiler de var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin