Devel Sixteen Dubai’de gözler önüne çıktı.

Geçtiğimiz günlerde izlediğimiz, 4 turbolu V16 motorun dynoda 4,500 Hp güç verdiği videodan sonra modeller Dubai’de 3 farklı güç seviyesinde sahnedelerdi. Oldukça uzun ve alçak gövdeleriyle de hem farklı hem de çekici gözüküyor.

‘Giriş’ seviyesi olarak nitelendirilen 2,000 Hp’lik model twin-turbo V8 motora sahip ve 1.6 milyon dolar başlangıç fiyatıyla en ucuz model. Uzun süredir V16 motorun söylentileri dolaşırken, bu V8 motorla ilgili hiç bir bilgi yoktu. Motor tamamen sıfırdan mı hazırlandı yoksa seri üretim bir blok üzerinde mi şekillendi bilinmiyor. Modelin teslimlerinin ise siparişten 2 yıl sonra yapılması planlanıyor.

İkinci seviyede ise yine aynı motorun 3,000 Hp’lik versiyonu bulunuyor. Fiyatı ise artan güç seviyesine göre çok gözükmüyor. 1.87 milyon dolar başlangıç fiyatına sahip olan bu model için de siparişten sonra 2 yıl beklemeniz gerekiyor.

Peki ya V16 motor?

Yelpazenin tepesinde ise herkesin merakla beklediği, 4 turbolu V16 motor bulunuyor. 4 yıl önce 5,000 Hp hedefiyle duyurulan motor sonunda üretime geçmeye çok yakın. 12.3 litrelik hacmiyle sadece pist kullanımına uygun olacak olan model 2.2 milyon başlangıç fiyatına sahip ve siparişten yaklaşık 1 yıl sonra teslim ediliyor.

Çalışan ilk prototiplerin 1-1.5 yıl sonra yollarda olacağı söyleniyor. Daha önce piyasada yer almayan bir otomobil üreticisinin, böyle etkileyici rakamlara sahip modellerle üretime neredeyse hazır olması oldukça etkileyici. Ama modellerin gerçek performansı nasıl olacak ve pazarda kendilerine nasıl bir yer bulacaklar henüz bilmiyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin