Önceki 508 göz önüne alındığında kesinlikle bir devrim!

Fransız otomobil üreticisi, son dönemdeki modelleri ve GTI varyantları ile hem tasarım, hem de performans yönüyle yavaş yavaş kabuk değiştirmeye başladı. Yeni gelecek olan 508 de bu yönde atılan ciddi bir adım gibi gözüküyor.

Güncel 508, kimilerine göre iyi denebilecek bir model olsa da, SUV ve Crossoverlar tarafından ele geçirilen pazarda kendine pek yer bulamıyor. Peugeot, bu durumu 508’e hem daha çekici hem de daha lüks bir görünüm katarak tersine çevirebileceğini düşünüyor.

Modelin tasarımı, daha genç müşteri kitlesine de hitap edebilecek şekilde coupe hatlarını 4 kapılı gövdeye taşımış. Tasarımda büyük ölçüde 2014’te sergilenen Exalt Concept’ten esinlenilmiş. Ön tarafta 4 parçalı farlara, geniş ve güçlü gözüken bir ızgaraya ve oldukça uzun bir kaputa yer verilmiş. Kullanılacak bolca kromla, LED far ve stop gruplarıyla model oldukça premium gözükecek gibi.

Kabinde ise muhtemelen 3008 ve 5008’de gördüğümüz yeni i-Cockpit kullanılacaktır. Bu kabin özellikle güncel 508’e göre büyük bir adım olacak gibi gözüküyor. Barındırdığı bolca teknoloji ve fütiristik tasarımıyla kabin pek çok kişiye çekici gelecektir.

Gövdenin altında ise esnek EMP2 platformu yer alıyor. Yeni platformla 508, yerini alacağı modele göre daha sert, daha hafif ve aynı anda daha güvenli bir hale kavuşacak. Kaputun altındaki motor seçeneklerinin büyük bir kısmını 5008’den alacak olan model PSA grubunun tanıdık motorlarını kullanacaktır. Ek olarak hibrit ve elektrikli versiyonların da ürün yelpazesine katılması olası.

Hali hazırda SUV’ler karşısında bolca kan kaybeden segmentte 508’in işi oldukça zor. Passat, Superb ve Mondeo gibi rakiplerinin pazarda büyük bir payları ve yıllardır taşıdıkları imajları var. Ama 508 yeni tasarım dilini, PSA motorlarıyla güzel bir şekilde birleştirip hem ekonomik hem de çekici bir model haline gelebilirse pazardan pay alabilir gibi gözüküyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin