Yeni modelin ön tasarımı oldukça tartışılacak olsa da yeni 10 ileri otomatik şanzıman ve güncellemiş 450 beygirlik motor kombinasyonu ilgi çekici duruyor.

Ocak ayında Ford, Kuzey Amerika pazarı için makyajlamış Mustang’i duyurmuştu ve tanıtmını bir ay kadar sonra Chicago’da yapmıştı. Şimdi ise makyajlı model Avrupa için geliyor.

Kendi sınıfında oldukça popüler olan model, Avrupa versiyonu için de U.S. versiyonundaki güncellemeleri taşıyor. Standart olarak sunulan yeni LED farlar, ızgaralar ve çamurluklarda yapılan ufak değişiklikler ön yüze yeni bir görüntü verirken, arkadaki değişiklikler yeni stoplar gibi ufak detaylarla sınırlı.

Daha ciddi değişiklikler ise kaputun altında yer alıyor. Daha önce 421 HP güce sahip olan V8 motor güncellenerek 450 beygire çıkarılmış. Motora, Ford’un yeni çift yakıt sistemi, yüksek basınçlı direk enjeksiyon ve düşük basınçlı port yakıt enjeksiyonu eklenmiş. Artan maksimum güçle beraber alt devirdeki tork da arttırılmış. Bir diğer değişiklik ise Ford’un yeni 10 ileri şanzımanı. Bu şanzıman eş zamanlı çalışan bir adaptif sisteme sahip ve bu sayede her zaman doğru viteste kalması sağlanıyor. Manuel olarak ise kulakçıklar ile kontrol edilebiliyor.

2.3 litrelik EcoBoost motor ise 313 HP’den 290 HP’ye düşürülmüş. Bunun nedeni Euro 6.2 emisyon standartlarını sağlamak için eklenen gaz partikül filtresi. Egzoza eklenen bu filtre egzoz basıncını arttırdığı için motorun 23 HP güç kaybetmesine neden olmuş. Ford, yeni 10 ileri şanzıman ve overboost fonksiyonu sayesinde modelin performansından birşey kaybetmediğini söylüyor.

Modelin süspansiyonları da makyajdan nasibini almış. Model artık revize edilmiş amortisörlere ve daha kalın denge çubuklarına sahip. MagneRide adaptif süspansiyon ise opsiyonel olarak sunuluyor ve değişen yol koşullarına anlık olarak uyum sağlamayı hedefliyor.

Normal,Sport,Track ve Snow/Wet modlarına ek olarak 2018 model Mustang’de 2 yeni mod sunuluyor. Drag Strip modu 0’dan kalkış için optimize edilmişken, eklenen My Mode seçeneği ile kullanıcının kendi ayarlarını yapabilmesi sağlanıyor.

Yeni eklenen sürücü destek ve güvenlik sistemleri Mustang’in, Euro NCAP’teki başarısızlığını telafi etmeye çalışacak. Yayaları tanıyabilen çarpışma önleme sistemi, adaptif hız sabitleyici, şerit takip asistanı gibi sistemler listeyi oluşturuyor.

Güncellenmiş Mustang, 2018’in ikinci çeyreğinde satışa sunulacak ve fiyatları bu tarihe yakın belli olacak. Ama kesin olan şey ise ülkemizde yine çok pahalı olacağı. Mustang ve benzeri modellerin ülkemizde neden bu kadar pahalı olduğunu öğrenmek için lütfen tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin