Yeni Volkswagen Passat Amerika pazarında yerini alırken, Avrupa pazarında ise makyajlı olarak karşımıza geliyor olacak.

Nesillerdir aramızda olan Volkswagen Passat, 1973 senesinden günümüze 45 yıla aşkın süredir, kendini sürekli geliştiren ve sonucunda bir çok pazarda yerini bulan, seveni olanı kadar elbette sevmeyenlerinin de olduğu bir otomobil. Amerika pazarında “yeni” adı altında yer alıyor olsa da, araç aslında sizin de fark ettiğiniz üzere makyajlanmış durumda ve kısıtlı oranda tasarımsal açıdan değişikliklere gidilmiş. Ancak tabi asıl makyajdan nasiplenen aracın kabini olmuş durumda.

Öncesinde de belirtmiş olduğum üzere sınırlı bir değişime uğrayan dış tasarım ile birlikte, marka logosunun hemen altında yer alan ızgaralarda ve ön tamponda ufak değişikliklerin yer aldığı tasarımda, tüm değişiklik neredeyse bu kadar diyebiliriz. Elbette arka bagaj üzerinde yer alan Arteon’la ile hayatımıza giren model ismi, Passat’ta da yerini almış durumda.

Kabin içerisine geçtiğimizde, dijital sürücü ekranından, multimedya ekranına kadar bir çok noktanın elden geçmiş olduğunu direkt olarak dikkatlerimizi çekiyor. Hatırladığım kadarıyla eski versiyonda en dolu pakette yer alan kabin içi aydınlatma, yerini korumaya devam etmiş. Ancak bu paket kısıtlamasının yeni versiyonda kalkacağını düşünüyorum. Keza Renault Megane Sedan aldığınızda, ki bir alt segment olmasına karşılık sunulması müthiş artı(+) bir detay.

Volkswagen Passat tamamen dijital bir sürücü ekranına artık kavuşmuş durumda. Boyutları hakkında bir bilgi henüz sunulmamış olsa da, 12.3 dolaylarında bir ekranın yer aldığını söyleyebiliriz. Tekrardan Arteon Discovery Pro’dan hatırlayacağımız multimedya ekranı da 9.2inç dolaylarında gibi gözüküyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

Yeni VW Passat Kuzey Amerika Fuarı’nda gün yüzüne çıktı!

Araçla birlikte VW IQ DRIVE sistemi artık sunuluyor olacak. En basit tabiriyle sanal asistan olarak belirtebiliriz. IQ DRIVE aynı zamanda aracın otonom sürüşlerinde de komutların geliştirilebileceği yabancı kaynaklar tarafından belirtiliyor. Elbette pratikte görmek gerekecektir.

İZLEDİNİZ Mİ?

Sürücü destek sistemleri tarafında ise, çarpışma uyarı, acil fren sistemi, adaptif hız sabitleyici gibi özelliklerde sunuluyor olacak. Kaputun altında 2.0 TDI ve TSI olmak üzere iki farklı ünite ile geleceği belirtiliyor olsa da, Türkiye pazarına şuan yer alan güncel ünitelerin kullanılacağına kesin gözüyle bakmak mümkün. Ağustos 2019 itibarıyla Almanya’da sahiplerine ulaşmaya başlamasıyla, yıl sonuna doğru ülkemizde de görmek mümkün olacaktır. Fiyat fayda olarak, D segment rakiplerinin belini büker mi? Yanıtlamak için oldukça erken. Ancak kesin olan bir şey var ki, hiç ama hiç ucuz olmayacağı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin