Yenilenen yüzüyle gün yüzüne çıkan Volkswagen Passat, yeni tasarım diliyle olduğu kadar, kabin içerisindeki detaylarla da kendinden oldukça söz ettirecek gibi görünüyor.

Volkswagen B1 kasasından yani yaklaşık 40 yıl önceki kasasından günümüze oldukça yol kat etmiş durumda. Özellikle ülkemizde düşük hacimli motor seçeneklerine ek olarak, kimilerinin elbette çok hoşuna gitmese de, “ki nitekim DSG nin vites oranları üzerindeki başarısını da göz ardı edemeyiz” çift kavramalı otomatik şanzıman kombinasyonu ile, bir çok kimsenin beğenisini toplamış durumda.

Yenilenen yüzüyle Kuzey Amerika Otomobil Fuarı’nda karşımıza gelen Volkswagen Passat, tasarım anlamıyla Arteon’u oldukça göndermeler yapsa da, VW Tiguan Allspace tasarımından da bir parmak bal çalmadığını söylersek sanrım yanlış olur. Özellikle marka logosu altında yer alan ızgara ve aydınlatma grubu itibarıyla, artık bir çok VW modellerinin önümüzdeki dönemi bu tasarım anlayışını sürdüreceklerine kesin gözüyle sanırım bakabiliriz. Zaten ülkemizde fiyatlanamadığından dolayı henüz giriş yapamadığını düşündüğüm ama yurt dışında hali hazırda yollarda olan Yeni Volkswagen Jetta’nın tasarımı nitekim tanıtılan Passat’ın kardeşi pozisyonunda. Bu arada tanıtılan yeni Passat’ın US versiyonu olduğu ve Avrupa’ya girişinde farklılıkla göstereceği detayını hatırlatmakta fayda var.

Aracın arka tasarımı yine Arteon’dan hatırlayacağınız üzere, model isminin bagaj kapağı üzerine konumlandırılmasına ek olarak gölge oyunlarına yer verilmesiyle, araca arkadan bakıldığında oldukça heybetli göstermiş olduğunu net bir şekilde ifade edebilirim.

Ancak elbette kabin içerisine geçtiğimizde, işin rengi ne yazık ki değişiyor. Öncelikle yeni Passat’ın, US versiyon olduğunu hatırlatalım. Kabin içerisi hakkında çok konuşacak bir şey yok. Nitekim sizinde basına iletilen görsellerden de fark edeceğiniz üzere, direksiyon dahi sabit bırakılmış durumda. Yekpare iklimlendirme profili bu araçta çok daha belirginken, analog saat kaldırılmış gibi görünüyor.

174hp 280nm tork güç üretecek 2.0 litrelik TSI üniteye yer verilecek olup, bu ünitenin US pazarı için sunulacağını bir kez daha hatırlatalım. 17-18-19 inc jant seçenekleri ve Arteon / Allspace öncülüğünde değişeme başlayan tasarım diliyle, Volkswagen önümüzdeki zaman içerisinde tekrardan kendinden oldukça söz ettirecek gibi gözüküyor. Avrupa pazarı için henüz bir detay sunulmamış olsa da, ülkemiz pazarı için US versiyonuna yakın bir kasa ile karşımıza geleceğini net bir şekilde ifade edebiliriz. Motor seçenekleri tarafında ise, radikal bir değişiklik olmadığı sürece, güncel TSI ve TDI ünitelere kullanmaya devam edecektir.

İZLEMEYENLER VE TEKRAR İZLEMEK İSTEYENLER İÇİN;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin