Alman pick-up modeli altyapısını yeni nesil Ford Ranger ile paylaşacak.

Volkswagen, geçtiğimiz senelerde Ford ile çeşitli alanlarda birlikte çalışmalar yapacağı bir ortaklık anlaşması imzalamıştı. Bu bağlamda Ford, elektrikli araçlarda Alman otomotiv devinden yardım alacak iken VW de, Amerikan ortağından ticari araçlar konusunda destek görecekti.

Aslında bu ortaklığın bazı meyveleri çoktan ortaya çıktı bile. Mesela Volkswagen Transporter T7 ve Ford Tourneo Custom kardeş olacak. Keza yeni Ford Tourneo Connect de VW Caddy 5’i temel alarak dizayn edilmişti. Ortaklığın sıradaki hamlesi ise yeni Ford Ranger’ın kardeşi olarak geliştirilen 2023 VW Amarok.

Her ne kadar birçok şasi parçası ve gövde paneli paylaşılacak olsa da VW, tasarım anlamında kendi çizgilerini izleyerek Amarok’u Ranger’dan ayırmayı planlıyor. Teaser görsellerine bakılırsa Alman marka bu konuda başarılı da olmuş. Tabii arka bölümde büyük fark beklememek lazım çünkü pick-up’larda bu kısım dizayn ekibine çok fazla hareket alanı sunmuyor.

Kabinde ise Amarok’un Ranger’a genel manada benzese de bazı noktalarda ayrıldığını görüyoruz. Multimedya ekranını Ford ile paylaşan VW armalı pick-up farklı direksiyon simidi, vites konsolu, dijital gösterge paneli ve koltuklarıyla öne çıkıyor.

Motor seçeneklerinin paylaşılacağını varsayabiliriz. Yani Volkswagen Amarok da Ford Ranger gibi 2.0 litrelik dört silindirli (tek/çift) turbo dizel üniteden ve 3.0 litrelik V6 turbo dizelden beslenecek. Tabii ileri aşamada benzinli V6 motor kullanacak Ranger Raptor’a kardeş bir Amarok R görür müyüz onu bilemiyoruz.

Volkswagen, Hannover fabrikasını elektrikli ID.Buzz minibüs modeline ayırdığı için yeni Amarok’un imalatı Güney Afrika ve Arjantin’de gerçekleştirilecek. Alman markanın 11 yıllık piyasa ömründe 800 binden fazla satış yakalayan pick-up modelini önümüzdeki senenin sonunda Avrupa pazarına sürmesi bekleniyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin