1978 yılından günümüze spor otomobilleri içerisinde ikonlaşmış bir araç, Toyota Supra 5. jenerasyonu ile karşımızda!

1978 yılında ilk kez görücüye çıkan Japon otomobil üreticisinin spor aracı Supra, ilk çıktığı zamanlar, daha agresif bir tek kapılı araç gibi gözükse de, yıllar aslında onu zaman geçtikçe kendinden oldukça söz ettirecek bir spor otomobil formuna dönüştürecekti. Nitekim ilk çıktığında adı Celica olduğunu ayrıca belirtmekte fayda var. Supra ismine 1986 senesinde kavuşan araç, artık tamamıyla bir spor ikon araç olarak çoktan anılmaya başlanmıştı.

Tam 41 sene sonra 5. jenerasyonu ile karşımıza Kuzey Amerika Detroit Otomobil Fuarı’nda karşımıza çıkan yeni Toyota Supra, elbette motor gücü ve yeni tasarım diliyle, 41 senenin deneyimini sonuna kadar arkasına alan bir spor otomobil olarak meraklılarının karşısına çıktı.

Yeni Toyota GR Supra, ilk bakışta Toyota’nın muazzam spor otomobil geçmişinden izler taşıdığını ilk görüşte belli ediyor. 2000GT’den ilham alan uzun kaput, kompakt gövde, çift bombeli tavanın yanı sıra önceki jenerasyon Supra’nın ön ve arka tasarımından izler taşıyor. Toyota GR Supra’nın dış tasarımı gibi kabini de sıra dışı görünüyor. Sürücüyü tamamen aksiyonun içerisine kalan kokpit konsepti, geleneksel GT düzenini, ultra modern fonksiyonlarla buluşturuyor. Sürüş heyecanını artırmak amacıyla tek koltuklu yarış otomobillerinden ilham alan oturma tarzı adapte edildi. Alçak, ince ve yatay kokpit görüş açısını daha ileriye taşıyor.

Motor şanzıman detaylarına baktığımızda 6 silindir 3.0 litrelik ünite 340HP 500NM tork güç üretirken, 8 ileri otomatik şanzıman ile birlikteliklerini sağlıyorlar. Tüm bunların neticesinde ise fabrika değerleri aracın 0-100km/s için sadece 4.3 saniye gibi oldukça iddialı bir değeri bizlere sunmuş durumda.

Avrupa’da aracın tanıtıldığı ilk yılda 900 adet yeni Toyota GR Supra satışa sunulacak ve 2019’un yaz aylarının sonuna doğru müşterilere teslim edilecek. Tüm araçlar, Avusturya’da Graz’da üretilecek bu özel otomobillere ulaşan kullanıcılar, parayla satın alınamayacak özel bir program içerisine dahil edileceği marka tarafından bir diğer detay olduğunu belirtmekte fayda var.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin