60 saniye filmini izleyenlerin tadı damağında elbette kalmadı. 700HP güç üreten yeni Ford Mustang Shelby GT500 karşımızda!

Ford Performans departmanı tarafından tasarlanan ikonlaşmış en tartışmasız saf Amerikan ve bir çok filme konuk olmuş otomobil Ford Mustang Shelby GT500 Kuzey Amerika Otomobil Fuarı’nda meraklılarının karşısına çıktı.

Tamamen yeni Shelby GT500’ü şimdiye kadarki en hızlı sokak yasal Mustang haline getirme sürecinde, Ford Performance yeni güç ve tork seviyeleri sağlamak için özel bir güç aktarma sistemi oluşturulduğu belirtiliyor. Ford Performans araç programları global direktörü Hermann Salenbauch ” Süper otomobil seviyesindeki güç aktarma organı ile yepyeni Shelby GT500, altıncı nesil Mustang’ı yalnızca egzotikler için ayrılmış bir performans seviyesine taşırken aynı zamanda ulaşılabilir olması ve ağırlığının üstünde olması gerekiyor. Bu amaçla, bugüne kadarki en güçlü sokak yasal V8 motorumuzla birlikte, şimdiye kadarki en hızlı vites değiştiren Amerikan performans otomobilleri arasında yeni bir standart belirledik.” açıklamalarında bulunmuştur.

8 silindir 5.2 litrelik üniteye sahip araç 700 beygirden fazla güç üretecek şekilde kaputunun altında dizginleştirilmiş durumda. Şanzıman tarafında ise, 100 milisaniyeden daha az bir sürede vites değiştirebilen bir Tremec 7 vitesli çift kavramalı şanzımanı seçilmiş durumda. Bu çift kavramalı şanzıman normal, hava, spor, sürükle ve rota dahil olmak üzere çeşitli sürüş modları için tasarlanarak, sürücüsünün seçeneğine sunulmuş durumda.

Ayrıca şimdiye kadar üretilmiş en güçlü Mustang’ın gücünü ve torkunu kullanmak için, hepsi Ford Performance tarafından geliştirilen aktif şasi teknolojisi, paletli Michelin lastikleri ve Brembo frenler araca eşlik etmiş durumda. Kabin içerisinde yanal destekli Recaro koltuklar, spor direksiyon hakkında sanırım çok fazla söylenebilecek bir söz bulunmamakta. Nitekim 8 inç boyutlarındaki multimedia ekranı 12 adet hoparlörden oluşan Bang&Olufsen ses sistemi aracın karakteristik detaylarına uyum sağlayacak şekilde konumlandırılmış durumda.

Genel hatları itibarıyla oldukça agresif bir tasarım dili ve muazzam orantısız olarak tanımlayabileceğimiz üniteye sahip Shelby GT500’ün sanırım sol şeritte önünde kimse olmak istemeyecektir. Biz en nihayetinde 60 saniye gibi filmlerde kendisini izlemeye devam ediyor olacağız. Çünkü motor hacmi itibarıyla ülkemize gelemeyecekler listesine çokta uzak olmayan bir araç olma ünvanına devam edecektir diye düşünüyorum.

 

İZLEMEYENLER VE TEKRAR İZLEMEK İSTEYENLER İÇİN;

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin