1,700 farklı seçenek

Mercedes, Haziran ayında yollarda olacak olan üçüncü jenerasyon Sprinter’ı tanıttı. Almanya için vergiler hariç yaklaşık 20 bin Euro başlangıç fiyatına sahip olan model çok geniş donanım ve gövde seçeneklerine sahip.

Önceki arkadan itişli ve 4 tekerlekten çekişli modellere ek olarak yeni Sprinter artık önden çekiş seçeneğini de sunuyor. Önden çekişli versiyon, arkadan itişli modele göre 50 kilogram daha fazla ağırlık taşıyabiliyor ve 80 mm daha alçak yükleme eşiğine sahip. Önden çekişli versiyonlar segmentinde ilk olan 9 ileri tork konvertörlü otomatik veya 6 ileri manuel şanzıman ile satın alınabiliyor.

Gövde tipi, boyu, tavan yüksekliği, çekiş tipi ve diğer ekipmanlar göz önüne alındığında Mercedes, 1700 farklı seçenek sunabildiklerini söylüyor. Sınırları zorlamak istediğinizde 17 metre küp hacim veya 5.5 ton ağırlık taşıyabiliyorsunuz. Yeni Sprinter’ı tamamen çıplak gövde, pikap, tourer, minibüs, panel van, kabinli pikap gibi seçenekler ile alabiliyorsunuz.

Görsel olarak yeni Sprinter öncekinden çok da farklı değil. Önceki versiyonda da devasa olan ön ızgara biraz daha büyümüş ve farlar incelmiş. Sonuçta bir ticari araç olan Sprinter’ın önceliği görsellik olmadığından üzerinde çok fazla değişiklik yapmak kolay değil.

Kabine geçtiğinizde ise Sprinter’ın yeni olduğundan emin olabiliyorsunuz. Mercedes, sürücülerin stres dolu işlerini rahatlatmak için elinden geleni yapmış gibi gözüküyor. Sprinter, A Serisi ile tanıtılan yeni MBUX medya ünitesini taşıyor. Sprinter’da iki ayrı dev ekran sunulmasa da ortadaki büyük ekran ve kadranlardaki renkli ekran şu anda sınıfında liderliğe oynuyor. Ayrıca Mercedes PRO servisini destekleyen yeni ünite, filo sahiplerinin taşıtlarını uzaktan takip edebilmelerini, servis bilgilerini ve yakıt seviyelerini görebilmelerini sağlıyor.

Devasa boyuta sahip Sprinter’ın kullanımını kolaylaştırmak için görüş kamerası ve 360 derece çevre görüşü sunan kamera sistemleri sunuluyor. Boş versiyonlarda geri görüş kamerası dikiz aynasında yer alıyor. Daha konforlu olan yeni koltuklar elektrikli ve hafızalı olarak alınabiliyor. Bi-Xenon far sistemi de opsiyon listesinde bulunuyor. Ayrıca Mercedes, klima sisteminin artık çok daha iyi çalıştığını iddia ediyor. Yeni Sprinter, Avrupa için şu anda siparişe açıldı ve ilk modeller Haziran ayında teslim edilecek. Ülkemiz için ise henüz net bir bilgi yok.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin