Skoda yeni Kamiq ile SUV ailesinin en küçük aile bireyi olarak gün yüzüne çıktı.Peki Kamiq ne demek?

Şimdiden size hak veriyorum. Evet, bende tam olarak neden böyle bir isim koyulduğuna anlam veremedim. Açıkçası markanın biraz da devamlılık bozulmaması adına, böyle bir isim bulmak zorunda olduğu hissiyatını uyandırdı bende. O da modelin “K” harfi ile başlaması ve “Q” harfi ile sona ermesi zorunluluğu. Buna göre de Skoda Kodiaq ve Karoq bütünlülüğü bozulmamış oldu.

Škoda AUTO Satış ve Pazarlama Kurulu Üyesi Alain Favey “SUV ailemizin genişlemesiyle, sadece tek tip bir tasarım diline odaklanmadık. K ve Q içeren isimlerin net çizgisi aynı zamanda tutarlılığı vurguladı ve yüksek tanınma değerine sahipti. Inuit dilinde Kamiq, her durumda kendinizi rahat hissettiğiniz ve kendi karakterine sahip olduğunuz bir şeyi temsil ediyor. Bu araca mükemmel bir şekilde uyuyor ” açıklamasında bulunmuştur.

MQB platformunun son üyesi olan Skoda Kamiq, ailenin en küçük SUV/Crossover’ı olarak lanse edilse de, özellikle kabin içerisi bana Karoq ve Kodiaq’a göre daha derli toplu ve kaliteli gözüktü. Muhakkak kullanılan malzemelerde aynı şeyleri söylemek mümkün olmayacaktır muhtemelen. Multimedya ekranı ve 10.25 inc boyutlarında gözüken dijital sürücü ekranının konumlandırılması ve tasarımı ise bence gayet şık gözüküyor.

Aracın boyutlarına baktığımızda, Yeni Škoda Kamiq 4,241 mm uzunluğunda, 1,793 mm genişliğinde ve 1,531 mm yüksekliğindedir. Dingil mesafesi 2.651 mm’dir.  Bagaj, arka koltuklar katlandığında 1.395 litreye kadar yükselirken, standart pozisyonda 400 litrelik bir kapasiteye sahiptir. Opsiyonel bir ilave olarak, ön yolcu koltuğunun arka tarafı da katlanabilir ve 2,447 mm’ye kadar daha uzun eşyaların kolayca taşınmasına olanak sağlar.

Kaputunun altına baktığımızda bildiğimiz 1.0 TSI 95hp ve 115hp ünitelere yer verilirken, 95hp sadece manual şanzımanla gelirken, 115hp’lik ünite ise 6 ileri manual ve 7 ileri DSG ile tercih edilebiliyor olacak. 1.5 TSI 150hp ünite seçeneği ise yine Kamiq’in kaputunun altında yer alacak olup, şanzıman tarafında sadece 7 ileri DSG eşlik ediyor olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

Skoda Scala tanıtıldı! C segmentinde işler karışıyor

Dizel tarafında ise 1.6 TDI ünite burada da karşımıza çıkmakta. 115hp 250nm torka sahip üniteye ise 6 ileri manual ve 7 ileri DSG şanzıman kombinasyonu ile alıcısına ulaşıyor olacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin