En az kardeşi Peugeot 308 kadar iddialı!

Opel, daha önce internette fotoğraflarını yayınladığı altıncı jenerasyon Astra’yı dünya basınına yaptığı bir dijital etkinlikle tanıtı. 30 yılı aşkın başarılı bir hikâyesi olan Astra, L kodlu yeni nesliyle elektrik desteğini de cephanesine katıyor.

Tasarıma geçmeden önce isterseniz doğrudan motorlarla başlayalım. Güç değerleri 110 ile 225 bg arasında değişen motorlar ile donatılan Astra ilk aşamada 1.2 PureTech turbo benzinli (üç silindir) ve 1.5 Blue HDi turbo dizel (dört silindir) güç üniteleriyle satılacak. Şanzıman seçeneği olarak sürtünmesi azaltılmış 6 ileri manuel ve 8 ileri tam otomatik EAT8 ikilisini sunmaya hazırlanan Opel aileyi önümüzdeki yıllarda 180 ve 225 bg güç sunan plug-in hibrit 1.6 PureTech seçenekleri ile genişletecek. Takvimler 2023’ü gösterdiğinde ise Astra, tamamen elektrikli Astra-e versiyonuna kavuşacak.

Uzunluğu 4 mm artarak 4.374 mm’ye ulaşan yeni Astra’nın genişliği ise 1.860 mm olarak açıklanmış. Aks mesafesi 13 mm artışla 2.675 mm’ye ulaşan otomobilin ayarlanabilir panele sahip bagajı ise koltuklar katlandığında 1.250 litreye kadar eşya alabiliyor.

Profilden bakıldığında aks mesafesindeki artış belli olan Astra da kardeşi Corsa gibi biraz küçük arka kapılara sahip. Şık jantlar arasında yukarı doğru büküm yakan bel çizgisini takip ettiğimizde ise eğimli tavan çizgisi ve köşeli C sütunu ile karşılaşıyoruz. Arka ve ön tasarım ise markanın B-SUV modeli Mokka’ya oldukça benzerlik gösteriyor.

Vizor adı verilen ön ızgara, bu parçayla bütünlük oluşturan ve toplamda 168 LED eleman içeren Intelli-Lux farlar, kaputun merkezindeki çıkıntı, köşeli stoplar, model isminin bagaj kapağına ortalanmış şekilde yazılması gibi detayları Astra da kullanıyor.

PSA Grubu’nun EMP2 adı verilen altyapı mimarisinin üçüncü neslini kullanan Astra, yüksek hız stabilitesi ve sürüş dinamikleri konusunda da büyük ilerlemeler kaydetmiş. Şasinin yanal rijitliğini artıran Opel mühendisleri, arka aksta torsiyon çubuğu kullanmalarına rağmen (evet Astra kendiyle özdeşleşmiş Watt Bağlantısı düzenini terk etti) yatay eksendeki huzursuzluk verici hareketleri sönümlemeyi başardıklarını iddia ediyorlar. Ekibin paylaştığı bilgiler arasında burulma direncinin %14 iyileşmesi de yer alıyor.

Opel Mokka da Astra’yla benzer dönemde tanıtılan bir ürün olduğu için ikilinin benzerlikleri kabinde de devam ediyor. Pure Panel adı verilen düzen multimedya ekranı ile dijital gösterge panelini tek gövdede topluyor. Bilgi eğlence sistemi ekranı da sürücüye dönük dizayn edilen Astra’da yepyeni bir direksiyon simidi kullanılmış. Vites konsolu daha önce tanıtılan Peugeot 308’e benzerlik gösteren otomobilin kabininde bolca geçiş ve farklı trim parçası olması ise göze hoş geliyor. Büyük bir kısmı dijitalleştirilen kabinde klima gibi kilit fonksiyonların fiziksel düğmelerden kontrol edilebilmesi de olumlu bir özellik.

Opel ile özdeşleşen bir diğer detay olan AGR onaylı koltuklar yeni nesil Astra’da da donanım listesinde yer alacak. Buna ek olarak head-up display (göz hizası yansıtmalı gösterge) ve Intelli-Drive 2.0 adlı yarı otonom sürüş asistan paketi gibi özellikler de Astra’da donanım seviyesine göre standart ya da opsiyonel olarak alınabilecek.

Rüsselsheim merkezli marka yeni Astra’nın siparişlerini sonbahar içinde açacak ve 2022’de teslimatlara başlayacak. Yeniden Almanya’da üretilmeye başlanan Astra ilk aşamada 5 kapılı hatchback gövde tipiyle satışa sunulacak. Daha sonra station wagon Sports Tourer ve elektrikli Astra-e de aileye katılacak.

PSA Türkiye bünyesindeki Opel Türkiye’nin de yeni Astra’yı 2022 içinde ülkemizdeki kullanıcılarla buluşturması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin