ABD’li isminden oldukça söz ettiren elektrikli otomobil üreticisi Tesla, bulunduğumuz bu yılın başında Türkiye’ye giriş yapacağını duyurmuştu.

Tesla, Zorlu Center’da açacağı ilk yerel mağazası ile meraklıları ile buluşacaktı. Hatta LinkedIn gibi platformlarda, Türkiye base iş ilanlarına dahi çıkmıştı. Ancak korkulan oldu ve Amerikan üretim otomobillere ek vergi getirilmesi ve artan kur, talepleri neredeyse sıfır noktasına getirmiş olacak ki, Tesla Türkiye ayağı operasyonunu askıya aldığını duyurdu.

Bu kağıt üstünde evet köprülerin yıkılmadığı anlamına geliyor. Ancak düşen alım gücü ve talep noktasına değişimin arz üzerindeki etkisi, üzerine ek vergi koşulları ille açıkçası kısa vade de çözümlenebilecek bir sorun gibi gözükmüyor. Bu haliyle dahi %60 vergi oranı %120 olarak iki katına çıkarılmış, bunun sonucunda da hali hazırda gümrüklerde beklenen araçlar dahi etkilenerek, araçlar geri çağrılmıştı. En nihayetinde tüm bunların sonucunda Jaguar I-PACE kanadında yüzler şimdilik gülecek gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin