Gelişim çalışmaları süren iX5, hidrojen yakıtlı modeliyle Almanya’daki fuarda ziyaretçilere yan koltuk deneyimi de sunacak.

BMW, SUV modeli X5’in hidrojen yakıt hücreli yeni versiyonunun örtülerini kaldırdı. Resmi lansmanı eylül ayında Münih Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilecek olan otomobilin gelişim çalışmaları hâlâ sürüyor.

Buna rağmen etkinliğe katılım gösteren kişilere yolcu koltuğunda test sürüşleri imkânı sunmaya hazırlanan Bavyeralı marka, iX5 Hydrogen adını verdiği modelde de elektrikli araçların bulunduğu i departmanının alametifarikası mavi renklere yer vermiş. 2022 yılında imalatına başlanacak olan araç, aslında 2019’da tanıtılan iNext Hydrogen konseptinin üretim versiyonu.

Şimdilik üretim kapasitesi belli değil ancak BMW, pazar taleplerine ve hidrojen dolum altyapısına bağlı olarak seri üretime geçişi değerlendiriyor. Alman marka, eğer hidrojen tedarik ağındaki sıkıntılar çözülürse aynı teknolojiyi i3, iX3, iX ve i4 gibi modellere de uyarlamayı düşündüğünü açıkladı.

BMW’nin gelişim çalışmalarından sorumlu isim Frank Weber, “Hidrojen yakıt hücreli araçlar sürdürülebilir güç ünitelerine iyi bir alternatif olabilir – özellikle de büyük sınıf otomobillerde. Bu yüzden AR&GE ekibimiz için hidrojenli araçların yol testlerini yapmak çok önemli bir gelişme.” diyor.

Alman otomotiv devinin çevreci araçlarında gördüğümüz bazı detaylar iX5’te de mevcut. Mavi süslemeli radyatör ızgarası, hafif 22″ çaplı jantlar ve egzoz formlu difüzör parçalarında kullanılan mavi dokunuşlar bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Önde ve arkada birer elektrik motorundan beslenen iX5’in sunduğu toplam güç ise 275 kW, yani 374 bg. BMW’nin beşinci nesil eDrive teknolojisini kullanan iX5, bu özelliğini yeni i4 ve makyajlı iX3 ile paylaşıyor.

iX5, geleneksel elektrikli otomobillerin aksine elektrik enerjisini bir bataryadan almıyor. Tankta depolanan hidrojen ile havadan çekilen oksijenin arasında gerçekleşen kimyasal reaksiyondan elde edilen enerji, yakıt hücresi vasıtasıyla 125 kW’a kadar güç üretebiliyor.

Toyota ile birlikte geliştirilen bu hücreler, fosil yakıtlı X5’lerde şanzıman ve tahrik sisteminin konumlandığı bölgeye yerleştirilen iki 700 bar’lık tanktan besleniyor. Bu iki tank toplamda 6 kg hidrojen taşıyabiliyor.

BMW, hidrojen yakıt hücreli sistemin geleneksel elektrikli araçların aksine hava koşullarından etkilenmediğinin de altını çiziyor. Bildiğiniz gibi BEV (Battery Electric Vehicle, Bataryalı Elektrikli Araçlar) modelleri soğuk havalarda menzil ve performans kaybı yaşayabiliyor. Dolum süresinin yaklaşık 4 dakika olduğunu belirten Bavyeralı marka, burada da BEV’lere karşı avantaj olduğuna dikkat çekiyor.

Yeni iX5 Hydrogen, 7-12 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Münih Otomobil Fuarı’nda sergilenecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin