Dizelden çok hibrit seçeneklere ağırlık verilecek

Güncel Renault Clio, 2012’den bugüne satışta ve segmentindeki en yaşlı modellerden biri. Ufak bir makyaj operasyonu geçirmiş olsa da kendisi için yenilenme vakti geldi. Modelin beşinci jenerasyonun bu yıl sonuna doğru tanıtılması bekleniyor.

AutoExpress, Eylül ayında Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak olan beşinci jenerasyon Clio’nun, güncel modelin geliştirilmiş bir versiyonu olacağını söylüyor. 2019 yılında satışta olacak olan modelin, tasarım olarak büyük abisi Megane’dan ve Symbioz Concept’ten esintiler taşıması bekleniyor.

Renault, modelin üretim maaliyetlerini azaltmak için bir kaç ufak değişiklik dışında yine CMF-B platformunu kullanmaya devam edecek. Yapılan bu değişiklikler modelin, içinde 0.9 litre 3 silindirli ve yeni tanıtılan 1.3 litrelik benzinli motorların da olduğu yeni motor seçeneklerine erişimini sağlayacak.

Dizel seçeneklerde ise neler olacağı henüz belli değil. Piyasadaki modellerin genelinin dizel motorları terk edip düşük hacimli benzinli ve elektrikli seçeneklere yönelişine Renault’un nasıl cevap vereceğini önümüzdeki aylarda göreceğiz.

Dizellerle ilgili net bir bilgi olmayışının yanında elektrik tarafında oldukça ümit verici haberler var. Yeni Clio 48v’luk hibrit teknolojisine sahip olacak. Küçük hacimli bir benzinli motorla birleştirilecek olan elektrik desteği, modele hem düşük emisyon değerleri hem de iyi bir yakıt ekonomisi sağlayacak. Böylelikle dizel seçeneklere ciddi bir alternatif oluşturulmuş olacak.

Ayrıca yeni Clio’nun pek çok yeni otomobilde olduğu gibi yarı otonom sürüş teknolojileri de sunması bekleniyor. Sunacağı otomatik direksiyon, gaz ve fren yetileri onu segmentinde oldukça yukarıya taşıyacaktır. Modelle ilgili henüz kesinleşmiş görseller veya başka bilgiler yok, ancak tanıtımının hızla yaklaşıyor olmasıyla beraber bilgi akışı hızlanacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin