1997’den beridir faal olan tesis geçtiğimiz günlerde kapılarını kapattı.

Japon otomotiv devi Honda, dünyanın birçok farklı yerinde üretim yapıyordu. Ancak son dönemde elektrifikasyon alanındaki gelişmeler kapsamında alınan global kararlar kapsamında bazı tesislerin kapatılmasına kanaat getirildi.

Onuncu nesil Honda Civic HB’i imal eden İngiltere’deki Swindon tesisiyle birlikte Kocaeli’nin Şekerpınar bölgesinde yer alan Mk10 Honda Civic Sedan’ı üreten fabrika da planlı olarak kapılarını kapattı. Gri renkli bir Honda Civic Sedan ile 24 yıllık üretim macerasını noktalayan Honda Türkiye A.Ş. tahmin edilenin aksine ülkemizden çekilmiyor.

Kısa süre önce sizler için incelediğimiz B segmenti sedan modeli City‘nin lansmanını yapan ekip, operasyonlarına artık İstanbul’un Maltepe bölgesinde yer alan merkez binasında devam edecek. Takuya Tsumura’nın liderlik ettiği fabrikada 1.100 çalışanı bulunan Japon marka, tesisin kapanmasıyla işten çıkarılan çalışanları yeniden istihdam desteği ve beceri geliştirme kurslarıyla yalnız bırakmamış.

Honda Türkiye A.Ş. Gebze’deki üretim tesislerini HABAŞ Topluluğu’na devredeceğini de kamuoyuna duyurdu. İstanbul’daki Genel Müdürlük’te pazarlama, satış ve satış sonrası operasyonları ile varlığını sürdürecek olan Japon üretici, yakın zamanda ithal edilecek on birinci nesil Honda Civic Sedan’ı da Türkiye pazarına sürecek.

Hatta bundan daha kısa bir süre içinde bir zamanlar Türkiye’de de satılan Honda Accord, güncel jenerasyonuyla ülkemiz topraklarına geri dönecek. Her iki modeli de en kısa zamanda sizlerle paylaşacağız. Takipte kalın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin