Tamamen dijital kadran sahasına 1 Serisi de giriş yapıyor.

Büyük ölçüde örtülmüş olan konsolda göze en çok çarpan detay 2 devasa ekran. iDrive için olan ekranı görmeye alışkınız ama kadranlara yerleştirilen yeni ekranı 1 Serisi’nde ilk kez görüyoruz.

Dizayn önceki birden az da olsa farklı gözüküyor ama BMW standartları dışına çıkmıyor. iDrive ekranı konsola biraz daha fazla gömülmüş gibi gözüküyor ve onun altındaki havalandırma delikleri, muhtemelen ses açma kapama tuşunun yanındaki iDrive tuşları gibi detaylar düzen olarak önceki modelden taşınanlar arasında. Kullanılan yeni direksiyonu da diğer BMW modellerinden tanıyoruz.

Orta konsola doğru indiğimizde ise değişikliklerin boyutu artmaya başlıyor. Son jenerasyon iDrive kontrollerinin yanında dikkat çeken en büyük değişiklik yeni vites topuzu. Alışkın olduğumuz ZF vites topuzlarından farklı gözüken bu kol, muhtemelen önden çekişli platformda yeni gelen şanzımana ait.

BMW, yeni 1 Serisi’nde arkadan itişli platformdan vazgeçerek, Mini ile paylaştığı önden çeker platforma geçiş yapıyor. Bu pek çok BMW fanını üzecekken, daha geniş ve kullanışlı bir kabin arayan müşterileri de mutlu edecek bir detay. Yeni platformla beraber kabin, özellikle arka koltuklar ve bagajda olmak üzere daha fazla hacime sahip olacak.

Yeni 1 Serisi, diğer Alman rakipleri A3 ve A-Serisi’nde olduğu gibi 3 kapılı versiyondan vazgeçerek sadece 5 kapılı olarak sunulacak. Bu arada A-Serisi’ne yeni eklenecek sedan versiyonu da hatırlatmadan geçmeyelim.

Platform değişikliğiyle beraber 1 Serisi, ülkemizde zaten neredeyse hiç olmayan 6 silindirli motorlara veda edecek. Listenin tepesinde bulunan M140i versiyonunun, 4 silindirli turbo bir motora ve 4 tekerden çekiş sistemine sahip olması bekleniyor. Bizim yollarda her gün göreceğimiz giriş seviyesi versiyonlarda ise, performans ve yakıt tüketimi geliştirilmiş 3 silindirli motorlar yer alacak.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin