İlk önden çeker 1 Serisi geliyor. Daha geniş ızgaralarıyla daha agresif gözükse de önden çekişli oluşu satışlarını etkileyecek mi?

Mercedes, yeni A Serisi’ni 2018’e yetiştirmek için acele etse de, BMW bu koşturmaya katılmamayı tercih ediyor. Tamamen yeni 1 Serisi yolda ve kamuflajlı haliyle tasarımıyla ilgili az da olsa fikir sahibi olabiliyoruz. Ama göz önünde bulundurmamız gereken şey ise, kamuflajın altında modelin gövdesini gizlemek için ekstra panellerin bulunduğu. Yani üretim modeli bundan oldukça uzak olabilir.

Kamuflajlı modelin tamponunda oldukça büyük hava girişleri yer alıyor. Bu nedenle modelin performans amaçlı bir versiyon olduğunu düşünebiliriz. Ama gövdenin kalanında benzer detayların olmayışı da, prototiplere güvenmemiz gerektiğini bize hatırlatıyor.

1 Serisi’nde yapılacak en büyük değişiklik, açık arayla artık önden çekişli oluşu olacak. Tanıtıldığı ilk günden bugüne bir BMW karakteristiği olarak arkadan itişle sunulan 1 Serisi; BMW X1, 2 Serisi Active Tourer gibi modellerde kullanılan önden çekişli platforma geçiş yapıyor. Bu, bazı BMW fanatiklerini üzecek olsa da kabinde, özellikle arka yolcular için daha geniş bir hacim anlamına geliyor.

Güncel 1 Serisi, 5 koltuklu olarak geçse de arka tarafın darlığı ile 4 kişiden fazlası çok da rahat bir şekilde seyahat edemiyor. Yeni 1 Serisi’nde genişleyen ve uzayan gövdeyle beraber, hem 5 kişinin rahat oturabilmesi hem de daha geniş bir bagaj hacmi hedefleniyor. Ama yine küçük aileler için 2 Serisi Active Tourer daha uygun bir seçenek olmaya devam edecektir.

2 Serisi’nden bahsetmişken, muhtemelen yeni 1 Serisi motor seçeneklerini de kendisinden alacak. Ama 1 Serisi’ne özel olarak bir M140i versiyonu görebiliriz. 300 beygir güç ve xDrive gibi seçenekler hot-hatch piyasasındaki gövde gösterisinde tutunmasını sağlayabilir. Ama veda edilen sıralı 6 silindirler, arkadan itiş gibi niteliklerin satışlarını ne şekilde etkileyeceğini ilerleyen yıllarda göreceğiz.

Kaynak:Motor1.Com

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin