Volkswagen, satış fiyatı 23.000$ ‘ın altına düşecek şekilde EV otomobil üretimi için kolları sıvarken, üç Alman fabrikasını EV için dönüşüm yapmayı planladığını açıkladı.

16 Kasım’da Volkswagen üst düzey yöneticilerinin bir araya gelerek görüşüleceği belirtilen toplantıda,  yıllık 200.000 adet üretim kapasitesinin ilk etapta hedefleri olacaklarını gelen bilgiler arasında. Nihayetinde tüm bu senaryo gerçekleştiğinde Nissan Leaf’den daha ucuz olması beklenirken, küresel anlamda elektrik pazarındaki pastadan büyük bir payın giriş seviyesi itibarıyla ele alınacağının böylelikle sinyali de verilmiş oldu.

Ayrıca Ford‘un bataryalarını geliştiren SK Innovation firması ile kapalı kapılar ardında bir iş birliğinin çoktan sağlandığı dış basın tarafından söylenirken, ID Aero olarak adlandırılan diğer bir EV otomobil ise ( Tesla‘ya benzeyen:) ) Passat ile aynı fabrikada üretileceği belirtilmekte.

Ülkemizde Renault Zoe gibi araçlar gerçek değerlerini fiyatları neticesinde göremiyor olsa da, değişen pazar dinamikleri gelişmekte olan ülkeler için, gelecekte çok daha olumlu yaptırımlarla teşvik üzerinden insanlara sunulacağına ben kesin gözüyle bakıyorum. Çünkü tüm üreticiler birer birer EV yani tam elektrikli otomobile geçmeye çoktan başladı. Biz nihai tüketiciler ve öncesinde yüksek vergi tahsil eden gelişmekte olan ülkelerin, bunu görmezden gelmeleri neredeyse imkansız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin