Dizeller için son bir umut mu?

Dizel ve Volkswagen kelimelerini bir arada duyunca herkesin aklına VW’nin emisyon testlerinde usülsüzlük yaptığı diesel gate skandalları geliyor. Ancak bu duruma rağmen VW, dizel motorlara yatırım yapmaktan vazgeçmiyor ve hala umut taşıdıklarını düşünüyor.

Viyana Motor Sempozyumu sırasında tanıttıkları yeni 2 litrelik dizel-hibrit üniteler kısa zaman içerisinde seri üretime geçecek. Temel olarak bir mild hibrit olan yeni ünite, EA288 Evo koduna sahip. 12 voltluk kayışlı jeneratör ve marş motoru kombinasyonu ile kombine edilmiş lityum-ion bataryalar ünitenin elektrikli kısmını oluşturuyor. Yakıt tüketimini azaltan ve konforu arttıran sistemle beraber, dizel partikül filtreleri ve SCR komponentleri de yenilenmiş. Daha tepkili bir turbonun da eklendiği güncelleme listesiyle beraber emisyonlar 10g/km düşürülmüş.

Emisyon değerleri ülkemiz için bir önem arz etmese de Avrupa piyasası için oldukça önemli. Markanın ve motorların Avrupa’daki başarısı da ilerleyen dönemde yeni modeller ve satış stratejileri ile ülkemizi de etkileyecektir. Diğer taraftan güncellenen 2 litrelik motorlar artık 134 beygirden 201 beygire kadar çıkan değerlere sahipler. Bu da %9’a varan ekstra güç anlamına geliyor.

Yeni ünite Volkswagen Grubu’nda ilk olarak Audi modellerinde kullanılacak. Boyuna yerleştirilmiş motorlar ile üretime girecek olan yeni ünite zaman içinde bütün modellere adapte edilerek enine yerleştirilmiş modellerde de kullanılacak.

VW, ayrıca sempozyumda sekizinci nesil Golf’te kullanılacak olan mild hibrit sistemi de tanıttı. Yine konforu arttırıp, yakıt tüketimini azaltacak olan sistem 2 litrelik ünitenin aksine 48 voltluk alt yapı kullanacak. Bu sistem ile ilgili haberimizi okumak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin