Hedef ‘0.3lt/100km’ yakıt tasarrufu

Volkswagen, yeni nesil Golf bulmacasının detaylarını teker teker paylaşmaya devam ediyor. Son paylaşılan bilgiler sekizinci nesil Golf’ün kaputunun altında yer alacak olan mild hibrit sistem ile ilgili. VW Grubu’nun üzerinde çalıştığı yeni 48 voltluk mild hibrit sistem, Golf’ün yeni nesilinde ilk kez kullanılacak. Golf’ten sonra ise ailenin diğer üyelerine hızla yayılacak ve MHEV(mild hybird electric vehicle) olarak isimlendirilecek.

VW çok fazla detay vermese de, içten yanmalı motorun kayış ile 48 voltluk marş motoru-jeneratör kombinasyonuyla kombine edileceğini söylüyor. Sistem Golf 8’in gerekli şartlar sağlandığında içten yanmalı motoru tamamen kapatarak elektrik gücüyle süzülebilmesini sağlayacak. Böylelikle 0.3lt/100km yakıt tasarrufu sağlamayı hedefleyen sistem, 1.5 TSI ACT motordan tanıdık gelebilir.

Sistem ayrıca ilk hareket anında motora ekstra tork sağlıyor. Böylelikle yine küçük miktarlarda yakıt tasarrufu sağlamak hedefleniyor. Jeneratör ve marş motoru kombinasyonu yukarıda da belirttiğimiz gibi içten yanmalı motora kayış ile bağlanıyor. Standart marş motorunun yerini alan sistem otomobili çalıştırma görevini de üstleniyor. Ancak VW, sistemin asıl amacının içten yanmalı motoru olabildiğince fazla kapalı tutmak olduğunu söylüyor.

Sistem genel olarak ciddi miktarda yakıt tasarrufundan çok emisyon değerlerini düşürmek için tasarlanmış gibi gözüküyor. Düşen emisyon değerleriyle Avrupa genelinde vergi avantajı kazanacak olan Golf satış rakamlarını bu sayede arttırabilir. Önümüzdeki yıl yollarda olması beklenen Golf’ün, bu sistem ile ülkemizde tercih edilip edilmeyeceğini ise zaman gösterecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin