VW’nin yaşadığı emisyon skandalı hala sonuçlanmadı ve etkileri VW grubu için oldukça yıkıcı oluyor.

Dieselgate skandalı ülkemizde pek çok kişinin umrunda olmasa da, VW Grubu’nu Dünya çapında oldukça yordu ve yormaya devam ediyor. Büyük ölçüde maddi zarara uğrayan grup, çeşitli modellerinin üretimine son vererek önlem almaya çalışıyordu. Şimdi ise Alman üreticinin yöneticilerinin, Reuters’a verdiği bilgiye göre Avrupa’daki bayii ağını daraltarak otomobilleri online satmayı hedefliyorlar.

Bayii sayılarındaki azalma, Grubu’n 12 markasını ve 3,000 bayiilik ağını etkileyecek. VW’nin hedefi, karlılığı ve verimliliği %10 arttırıp, giderleri düşürerek distribütör başına düşen kar payını arttırmak. Bu showroomlardaki çalışan sayısını azaltmak ya da tamamen showroomu kapatmak şeklinde bize yansıyabilir.

VW Grubu satış müdürü Juergen Stackmann; Reuters’a, kaynakları bayiilerden, internete yönlendireceklerini söyledi ancak bunun ne boyutta bir değişiklik olacağını detaylandırmadı.

Alman otomotiv devi, çalışan sayısını kendisi yönetebilmek için bayiileriyle olan kontrat şartlarıyla ilgili müzakere halinde. Böylelikle çalışan sayılarını kendisi yöneterek, optimal seviyeye çekme hakkını elde edecek.

Sonuç olarak VW Grubu için skandalın etkileri hala sürüyor ve durumlar çok da iyi gözükmüyor. Dünya çapında ödedikleri tazminatlar ve cezai işlem uygulanan yönetici ve mühendisleri nedeniyle kaybettikleri itibar ve para bir çığ gibi büyüyor.  Gel gelelim güzel ülkemizde durum yine kimsenin umrunda değil. Bu daralmadan ülkemiz etkilenir mi ya da nasıl etkilenir şimdilik bilmiyoruz. Ülkemizde internetten ayakkabı almaya yeni yeni alışan insanlar araba satın alır mı? Yorum sizin…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin