Kobe Steel President and CEO Hiroya Kawasaki (2nd R) bows as he meets with Ministry of Economy, Trade and Industry's Director-General of Manufacturing Industries Bureau, Akihiro Tada (L) at the ministry in Tokyo, Japan, October 12, 2017. REUTERS/Toru Hanai

Japonya’nın ana metal üreticilerinden birinin, sağlamlık ve dayanıklılık testlerini çarpıttığı ortaya çıktı.

Toyota ve General Motors gibi pek çok firmanın metal sağlayıcısı olan Kobe Çelik, test sonuçlarını çarpıttığını kabul etti. Firmalar ise şimdi test sonuçlarında oynama yapılan materyallerin otomobillerinde kullanılıp kullanılmadığını inceliyor.

Japonya’nın en büyük üçüncü metal üreticisi olan Kobe Steel Ltd., içlerinde otomotiv, havacılık ve uzay sektörlerinden firmaların bulunduğu 200’ün üstünde müşterisine test sonuçları çarpıtılmış materyaller teslim edildiğini söyledi. Yönetim kurulu başkanı Hiroya Kawasaki, skandalla ilgili özür diledi ve acilen gerekli güvenlik incelemelerinin yapılacağını ve sonuçların 2 hafta içerisinde Japon Hükümeti’ne bildirileceğini söyledi.

Kawasaki:”Kobe Steel’in itibarı sıfıra indi. Güveni en kısa zamanda tekrar kazanabilmek için elimizden geleni yapacağız.”dedi.

Olayın yaklaşık 10 yıl kadar öncesine dayandığı söyleniyor. Firma bu süre içerisinde Toyota, Honda, Nissan, Mazda, Mitsubishi, Subaru, Ford ve General Motors gibi pek çok firmaya ürün sattı.

Kobe Steel, verilerin materyalin kalite standartlarını sağladığını gösterecek yönde çarpıtıldığını söyledi. Yanlış verilerin, Japonya’daki dört aluminyum fabrikasından geldiğini başkan yardımcısı Naoto Umehara doğruladı. Firma olayı şu an detaylı olarak inceliyor ama herhangi bir güvenlik endişesi olmadığını söylüyor.

Toyota hileli malzemelerin kapı ve diğer dış panellerde kullanıldığını doğruladı. Sözcüleri, “Hızlıca hangi otomobillerde kullanılmış olduğunu ve hangi parçalarda kullanıldığını belirlemeye çalışıyoruz.” dedi.

General Motors da, “General Motors, Kobe Çelik’in alüminyum ve bakır malzemelerindeki hileyle ilgili raporların farkındayız. Gerekli incelemeleri yapıyoruz. Şimdilik bundan daha fazla bilgi vermiyoruz.” dedi.

Honda da, kapı ve kaput parçalarında malzemenin kullanıldığını doğruladı. Mazda ve Mitsubishi ise hala incelemelerine devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin