Volvo Cars alkollü araç kullanım sonucunda mal ve can kaybına neden olan kazaları önlemek adına bir dizi önleme gitti.

Alkol kullanımı sonucunda kazaya sebebiyet verebilecek araç sürücülerini artık takip edecek bir teknolojinin 2020 itibarıyla tüm araçlarında olacağını duyurdu. Bu yeni bir teknoloji mi asla. Subaru‘da hali hazırda bulunan bu teknoloji araç sürücüsünün göz kapaklarını ve yola odaklanmasına dikkat ederek, şeritten çıkma ve dikkatsiz sürüş tespiti halinde sürücü ekranında uyarıyordu. Eğer devam ederse direksiyona titreşimli bir uyarı gönderiliyor, şayet hala bir tepki alamazsa aracın güvenli bir biçimde durmasını sağlıyordu.

Volvo elbette bu konuya yeni vakıf olmuş değil. 2011 yılı gibi yanlış hatırlamıyorsam Alcoguard isminde bir cihaz geliştirmiş ve ek aksesuar olarak satışa sunulmuştu. Sizin güvenli bir sürüş gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğinizi öğrenmeniz için bu cihaza üflüyordunuz. Şayet tehlikeli boyutta ise hatırladığım kadarıyla aracı bloke ederek bir süre marş basılamıyordu. Ancak tabi çok tercih edilebilen bir aksesuar olmayınca, bu üretimden bildiğim kadarıyla kaldırıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

Volvo’dan fabrika çıkış hız sınırlayıcısı hamlesi!

Son olarak hatırlayanlarınız olacaktır, Volvo yine yakın zamanda maksimum hız süratinin tüm araçlarda 180km/s olacağını belirtmişti. Artık bu dikkatsiz kullanım sonucu (alkol gibi) oluşabilecek maddi ve manevi kazarlar içinde, marka bir radikal karar daha almış oldu diyebiliriz.

Volvo’nun 2016 senesinde Volvo S90 lansmanında belirtmiş olduğu gibi, 2020 yılından itibaren tüm yeni nesil Volvo otomobillerde kimsenin ölmeyeceğini veya ciddi şekilde yaralanmayacağı konusunda bir adım daha atılmış oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin