Peugeot SUV ailesinin son üyesi Peugeot 2008, yenilenen yüzüyle görücüye çıktı. Tasarım ve teknolojisi fazlasıyla dikkat çekici!

CMP platformunun üyesi olan PSA grubu Peugeot 2008, yeni yüzü ve teknolojisi ile önümüzdeki günlerde kendinden oldukça fazla söz ettiriyor olacak. PSA grubunun bir diğer öğesi olan DS’in tasarımına fazlasıyla göndermeler yapan araç, B sınıf SUV/Crossover pazarındaki pasta dilimini arttırmayı hedeflemiş gibi gözüküyor.

LED aydınlatmalı gündüz farları ve tampondaki detaylar, aracın marka logosu ile bütünlük sağlamış durumda. Açıkçası logoyu söküp “DS” amblemi koyduğunuzda ise, muhtemelen kimse yadırgamayacaktır. 4.30 metre boyu ve 2.60 metre genişliği ile aracın 3008’den rol çalacağını bile söylemek mümkün. 434 litre yükleme kapasitesi ile araç, öncesinde belirtmiş olduğumuz ölçülerin hakkını verecek gibi gözüküyor. Nitekim görsellere bakacak olursak, arka yaşam alanı memnun edecek seviyelerde. Ancak elbette fotoğraflar bir fikir sahibi olmamızı sağlıyor olsa da, deneyim konusu çok ayrı.

Kabin içerisinde selefine göre söyleyecek çok şey olsa da, markanın farklı ürün gamlarındaki kokpitle neredeyse aynı olduğunu söylemek mümkün. Yakın tarihte ülkemize gelen Peugeot 508 ise en iyi örneklerden biri olabilir. 10 inç dokunmatik multimedya ekranı ve yeni nesil 3 boyutlu virtual cockpit için yorum yapmaya zaten gerek yok.

Benzinli ve dizel gibi içten yanmalı ünitenin yanı sıra bu aracın %100 elektrikli bir versiyonun olacağı belirtilmekte. 136bg 260nm tork güce sahip olacak elektrikli ünitenin WLTP verilerine göre 310km menzile sahip olacağı belirtilmekte. Benzinli ünitede ise 1.2 PureTech 100bg ünite sadece 6 ileri manual ile gelirken, 130bg 155bg ünitelerde EAT8 otomatik şanzıman tercih edilebiliyor olacak. Dizel tarafında ise, 1.5 litrelik dizel ünite 100bg güç sunarken sadece 6 ileri manual şanzıman kombinasyonu ile alınırken, 1.5 litre 130bg güç üreten ünitede ise 8 ileri EAT8 otomatik şanzıman tercih edilebiliyor olacak.

Elektrikli versiyonunun Türkiye gelmesini açıkçası düşünmüyoruz. Çünkü içten yanmalı ünitelerin üzerindeki vergi baskısı, elektrikli ünitenin Türkiye’de fiyatlanamamasında ki rolü büyük olacak. Sınıfındaki rakiplere bakılacak olursak, 2020 yılı B sınıf SUV/Crossover araçların fazlasıyla konuşulduğu bir yıl olacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin