Elektrik konusunda öncü olmaya devam edecek

Volvo’nun gelecek planlarını, hibrit ve elektrikli otomobillere ne kadar önem verdiğini biliyoruz. Bu yaz tanıtılacak olan S60’a, yeni tanıtılan V60’ın Cross Country versiyonu eşlik edecek. Bu modellerde de muhtemelen sadece hibrit ve dizel motor seçenekleri bulunacak. İlerleyen yıllarda ise Volvo sadece elektrikli modeller sunmaya başlayacak.

Volvo’nun tamamen elektriğe geçen ilk firmalardan biri olması hiç birimiz için şaşırtıcı değildir her halde. Ama Volvo’nun güncel içten yanmalı motorlarının son olduğunu duymak ise biraz şaşırtıcı. Yani Volvo bundan sonra yeni dizel veya benzinli bir motor tanıtmayacak. Bu bilgiler ise Stockholm’de gerçekleştirilen V60 sunumunda CEO, Hakan Samuelsson’dan geliyor.

Tabi bu durum önümüzdeki yıldan itibaren benzinli veya dizel bir Volvo alamıyacağınız anlamına gelmiyor. En azından önümüzdeki 6-7 yıl boyunca Volvo güncel motorları ufak güncellemeler yaparak, hibrit üniteler ile kullanmaya devam edecek. 2021’de tanıtılacak olan yeni SPA platformu da güncel motorları taşıyacak.

Yeni platformun sözü geçmişken, o da bir Volvo geleceği olarak İsveç çeliği kullanmaya devam edecek ve güvenliğe öncelik verecek. Rakiplerine göre yine biraz ağır kalacak olsa da güncel Volvo platformundan çok daha hafif olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin