Amerika Birleşik Devletleri’nin ağır yaptırımları sonucu, İran’da bankacılık sisteminin durma noktasına gelmesi Volvo’yu etkilemiş durumda.

Bankacılık sisteminin durma noktasına gelmesinden dolayı Volvo’nun İran’a gönderdiği kamyon parçalarının karşılığında ödemelerin yapılmamasından dolayı, İran ile çalışmama kararı alındığı gelen bilgiler arasında. Bu elbette İran için, Avrupa menşeyi otomotiv firmaları ile ortaklıkların tehlikeye girmesi konusunda da öncü olacak gibi gözükmekte.

Volvo sözcüsü Fredrik Ivarsson bugün Reuters’a yaptığı açıklamada, Volvo’nun İran’a gönderdiği kamyon parçaları karşılığında ödeme yapılmadığını, bu nedenle İran’da çalışmama kararı aldıklarını söyledi.

Ivarsson, “Bu yaptırımlar ve ABD’nin getirdiği başka şeyler yüzünden. İran’da bankacılık sistemi çalışmıyor. Paramızı alamıyoruz. Dolayısıyla şimdilik İran’da çalışmıyoruz” dedi.

Öyle ki, İran’ın ikinci büyük otomobil imalatçısı SAIPA’nın bünyesindeki Saipa Diesel ile iş birliği içerisindeydi. İsveç Torslanda’dan gönderilen Volvo parçalarının, İran’da montajını gerçekleştiriyordu. Resmi olarak açıklanmasada, Volvo Truck ile ortaklık sözleşmelerinin sona erdiği belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin