Wolfsburglu üretici giriş seviyesi EV modeline ait bir konsept tanıttı.

7-12 Eylül 2021 tarihleri arasında Münih’te düzenlenen IAA Mobility etkinliğinde boy gösteren markalardan birisi de Volkswagen. Alman firma, 2025 yılında pazara sunacağı giriş seviyesi elektrikli aracı ID. Life’ın konsept versiyonunun örtülerini kaldırdı.

Her ne kadar bir hatchback gibi görünse de aslında bir crossover olarak tanımlanan otomobil Volkswagen’in diğer ID modellerinden farklı bir tarza sahip. İlk bakışta Honda e’yi andıran minik crossover ayna yerine kamera, akıllı telefon entegrasyonu, dokunmatik direksiyon tuşları, konfigüre edilebilir oturma düzeni, projeksiyon ekranı ile dikkat çekiyor.

Aydınlatmalı logoları, büyük jantları, gizli kapı kolları ve hava odacıklı kumaştan üretilmiş çıkarılabilir tavanı ile dikkatleri üzerine toplamayı başaran ID. Life bunun haricinde son derece sade ve duru bir tasarıma sahip.

Yüz tanıma sistemiyle erişim sağlanan iç mekânda ayarlanabilir oturma düzeni ve yüksek oturma pozisyonu ile öne çıkan ID. Life’ın yerden yüksekliği dışarıdan pek göstermese de 19 cm. Buna ek olarak 26 derece yaklaşma, 37 derece uzaklaşma açısı ile ID. Life arazi sürüşlerinde de varlık gösterebilecektir.

 

 

Volkswagen’in sürdürülebilir mobilite felsefesiyle tasarladığı ID. Life’ın imalat sürecinde bolca geri dönüştürülebilir malzemeye yer verilmiş. Dış boya kaplamasında biyolojik temelli sertleştirici kullanan Alman marka, ön kaputta ise %100 geri dönüştürülmüş PET şişelerden yararlanmış.

Kabine biraz daha göz attığımızda ise kameralar ve bir ekrandan oluşan görüntü sisteminin geleneksel aynaların tamamının görevlerini devraldığını görüyoruz. Vites seçimi, dönüş sinyali ve ön cam sileceklerinin tümü altıgen üstü boş direksiyon simidi üzerindeki bir dokunmatik panel aracılığıyla kontrol edilebiliyor. Sürücü, akıllı telefonuyla kontrol sistemine bağlanınca navigasyon, iletişim ve bilgi-eğlence sisteminin kontrolünü rahatlıkla sağlıyor ve tüm araç verilerine çevrimiçi erişim sağlıyor.

Tabii ki ID. Life’ın en dikkat çekici özelliği ise kısa sürede sinema veya oyun salonuna dönüşebilen kabin düzeni. Araçta bir oyun konsolu ve gerektiğinde gösterge panelinden uzanan bir projeksiyon ekranı da bulunuyor. İçeride bulunan 230 volt / 16 amper güç kaynağına isteğe bağlı olarak diğer cihazlar da bağlanabiliyor. Ön ve arka koltuk sırtlıklarının tamamen yatırılmasıyla da uzanmak için rahat bir ortam oluşturulabiliyor.

Gelelim teknik özelliklere. Volkswagen’in birçok elektrikli otomobiline ev sahipliği yapan MEB platformundan yükselen ID. Life tam 234 bg (172 kW) güç üretebiliyor. MEB’den çıkan ilk önden çekişli otomobil olma unvanını taşıyacak olan ID. Life, durur hâlden 100 km/h sürate ise 6,9 saniyede çıkabiliyor.

57 kWh’lik batarya sayesinde WLTP normlarına göre 400 km menzil sunan ID. Life’ın şarj girişi ise ilginç şekilde ön kaputun altına konumlanmış.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin