Otonom sürüş denildiğinde her ne kadar akıllara Tesla geliyor olsa da, Alman Volkswagen Golf seviye 4 için çoktan çalışmalara başlamış durumda.

Öyle ki yeniden tasarladıkları VW e-Golf ile çoktan Hamburg şehir trafiğinde test sürüşleri başlamış durumda. Her ne kadar bu durum diğer otonom sürüşlere hazırlanan markalar arasında tanıdık gelse de, aslında dikkatli incelendiğinde durum hiç öyle olmadığı gözükecektir.

Volkswagen Group Araştırma Bölümü tarafından tasarlanan e-Golf’lerin her birinde 11 lazer tarayıcı, 7 radar ve 14 kamera bulunuyor. Tüm bu bileşenler tarafından toplanan yayalar, bisikletliler, diğer araçlar, kavşaklar, geçiş hakkı, park etmiş otomobiller ve hareket halindeki trafikte şerit değişiklikleri gibi tüm veriler, e-Golf’ün bagajında bulunan ve 15 dizüstü bilgisayarın işlem gücüne sahip bir bilgisayar tarafından işleniyor ve araştırmacılara iletiyor. Volkswagen, otonom sürüş yaklaşımında, Derin Öğrenme (Deep Learning), insan beyni ve sinir sisteminden esinlenilen Neural Networks ve Sinir Ağları ve Görüntü Tanıma (Pattern Recognition) gibi birkaç farklı yapay zeka yaklaşımını benimsiyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

e-Golf Avrupa’da yok satıyor

 

Burada dikkat çeken detay ise, lazer tarayıcılara ek olarak radar sistemlerinin kullanılıyor olması. Çünkü otonom sürüşlerde markaların tamamına yakını sadece lazer kullanır ve lazer iletildiği yerden geri dönme mesafesi ve boyutuna göre araç gelen sinyalleri işler. İşte radar sistemi ise, Tesla’da karşımıza gelen bir detay. Aynı sonar diye tabir edilen frekans aracılığıyla, araca gelen sonar bilgisi işlenerek araç o cismin ne olduğunu tanıma fırsatı olur. O nedenle işlevselliği lazere göre çok daha fazladır. e-Golf yurt dışında hali hazırda satışta olan bir model, yakın zamanda ülkemize gelme ihtimali var mı diye soranlarınız içinse, ne yazık ki olumlu bir şey söylemek oldukça güç.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin