Önceki kasadaki V8 motorun yerini alacak giriş seviyesi V6 R8 önümüzdeki yıl tanıtılacak.

Twin-turbo V6 ünite Porsche Panamera, Audi RS4 ve RS5’te kullanılıyor, ayrıca yeni gelecek olan Q5 RS’te de kullanılması bekleniyor. 90 derece açıya sahip olan motor Audi ve Porsche’nin beraber çalıştığı modüler KoVoMo ailesine üye.

Yeni turbo beslemeli V6 ünite Audi’nin eski atmosferik V8 motorunun yerini dolduracak. Eski V8, MK2 R8 ile sunulmadı çünkü Ingolstadt’taki yetkililer eski üniteyi güncelleyerek emisyon standartlarına uydurmaya çalışmanın çok pahalı olduğunu düşündüler. Ayrıca Çin ve ülkemizde olduğu gibi hacim üzerinden vergi alınan piyasalar için de 2.9 litrelik ünitenin daha avantajlı olduğu düşünülüyor.

V6 ünite Panamera 4S’te, 5650 devirde 434 Hp ve 1750-5500 Rpm gibi geniş bir devir bandından 550 Nm tork üretiyor. Bu torku ise düşük olarak nitelendirebileceğimiz 0.4 bar turbo basıncı ile sunuyor. Yani motorun önü oldukça açık.

Ufak tefek düzenlemelerle ve biraz daha turbo basıncıyla motor kolayca 500 Hp ve 680 Nm’nin üstüne çıkacaktır. Motorun sunacağı güç henüz belli değil ancak Audi yetkilileri motorun birden fazla güç seviyesi sunacağını söylüyorlar.

Görsel olarak ise V6 model, V10 kardeşinden çok farklı gözükmeyecek. Kamuflajdan anladığımız kadarıyla sadece arka tamponda ve egzoz çıkışlarında ufak değişiklikler olacak.

Kaynak: Autocar.co.uk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin