Agera RS, rekoru Bugatti Chiron’un elinden aldı. Regera ise bu rekoru daha ileriye taşıyabilir.

Bugatti Chiron, 41.96 saniyelik 0-400-0 km/s rekorunu Koenigsegg Agera RS’e kaptırdı. İsveçli hypercar rekoru 5.5 saniye geliştirerek 36.44 saniyelik rekorun altına imzasını attı.

Ek olarak Agera RS, 0-400 hızlanmasını Chiron’dan oldukça hızlı tamamladı. Chiron 32.6 saniyede 400 km/s hıza ulaşırken, Agera RS sadece 26.88 saniyede hızlanmasını tamamladı.

Sadece Agera RS’in kanat açısında düzenleme yapılan deneme Danimarka’da, Vandel Havalimanı’nda yapıldı. Koenigsegg fabrika pilotu Niklas Lilja’nın kullandığı otomobilden veriler data logger ve GPS ile toplanarak süreler doğrulandı.

Lilja, denemesi sırasında aslında 403 km/s hıza ulaştı. Otomobil üstündeki veriler ise bütün denemenin 37.28 saniye sürdüğünü gösteriyor. Bu rakam ölçülen rekor süreden biraz daha fazla olsa da hala Chiron’dan çok iyi.

İsveçli firma otomobili, “otomobilin performansını diğer üreticilerle karşılaştırabilmemiz için bize verecek kadar hevesli” olarak nitelendirdikleri bir müşteriden almışlar. Rekor kıran model şimdi Amerika’ya gidecek ve sahibi rekor sahibi bir otomobile sahip olma zevkini orada çıkaracak.

Rekor kıran otomobil, Chiron’un 1,480 beygirlik motorundan daha güçsüz olan Koenigsegg’in 1,341 beygirlik opsiyonel paketine sahip. Model ayrıca firmanın sökülüp takılabilen takla kafesini de üstünde taşıyor.

Vandel Havalimanı, rekor denemesi için yeterli uzunluğu sağlarken, zemin böyle bir deneme için çok ideal değildi. Koenigsegg’in söylediğine göre zemin yeterince tutunma sağlamıyordu ve ilk 3 vites değişiminde tekerleklerin belli bir miktar sardığını söylediler.

Koenigsegg, daha iyi bir zeminde daha iyi sonuçlar alabileceklerini düşünüyorlar. Firma şu anda aynı denemeyi “bu görev için mükemmel” dedikleri Regera ile yapmaya hazırlanıyor. Doğru şartlar sağlanırsa bu rekorun yeni halini yakında göreceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin