Her otomobil markasının muhakkak bir concept aracı olur ve bu genellikle fuar dönemlerinde markanın geleceğe dair planlarını iletmek adına, son kullanıcılar ile paylaşılır.

Ancak sizlerde tahmin edersiniz ki, bu concept araçlar concept olmanın ötesine çok geçemezler. Hepsi ” muazzam ” kelimesini sonuna kadar hak etmektedir oysa.

Volvo işte burada sıyrılan markalardan biridir. Çünkü bugüne kadar hangi concept aracını görmüşseniz, emin olun onun seri üretim versiyonunu ile muhakkak belli bir süre sonra karşılaşmışsınızdır. En yakın örneği yıllar yıllar önce Thor farlı Concept Coupe bizler ile paylaşıldığında,  herkes ” hadi canım “demişti. Sonuç olarak XC90 ile birlikte yeni bir tasarım diline kavuşan marka, tüm modelleri ile bu tasarım dilini paylaşmış durumda.

Elektriklenmeye hazır mıyız ?

Peki bir adım daha ötesinde; Tek kişilik bir kabinde kitabınızı okurken, yolculuk yapmayı ve ay ışığı altında belkide uyuya kalmayı? Havaalanına ulaşım ve varış noktası kuyruklarından yada gecikmelerden çok mu sıkıldınız? Sıkışık bir kabinde iki büklüm olmaktansa, Volvo’nun tamamen otonom sürüş ve elektrikli motoru ile uzun yolculuklara çıkmaya hazır mısınız?

Karşımızda Volvo 360C

 

 

 

 

 

Tasarım dili, aracın logosunu görmeseniz dahi, evet bu bir Volvo dedirtecek nitelikte. İskandinav sade ve şıklığının göze çarptığı daha keskin ve köşeli hatların bize sunulduğu bir araç. Açıkcası boydan boya olarak nitelendirebileceğimiz cam tavan ve kabin aydınlatmalarının yanı sıra, herhangi bir direksiyona gereksinim olmaması ve dolayısı ile sürücüye ihtiyaç olmaması en dikkat çekici detaylar. Bir an için ülkemizin D-100 kara yollarında hayal edip, acaba? sorusunu elbette sormuyor değilim.

Otonom sürüşe sahip otomobillerde insanların yolculuğu yeniden tanımlamasını sağlayan dört potansiyel kullanım şekli yer alıyor: uyku ortamı, mobil ofis, oturma odası ve eğlence alanı.

Uyku ortamında, Volvo Cars güvenlik mühendisleri güvenlik teknolojisinin geleceği ve farklı bir yolcu konumlandırmasının güvenliği nasıl etkileyebileceği konusunu ele alıyorlar. Uyku ortamına dahil olan özel bir güvenlik örtüsü, üç noktalı emniyet kemeri gibi çalışan, ancak seyahat ederken uzanarak yatan insanlara göre ayarlanabilen bir geleceğin koruma sistemi görevi görüyor.

Marka, 360C için şu ifadeleri belirtmekte;

“360c’yi bir sohbet başlatıcı olarak görüyoruz, biz daha fazla öğrendikçe daha fazla fikir ve yanıt gelecektir”.Buna ek olarak, “tam otonom sürüşün, toplumumuzu temelde birçok açıdan değiştirebilme potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz. İnsanların seyahatleri, şehirlerimizi nasıl tasarladığımız ve altyapıyı nasıl kullandığımız gibi konular üzerinde derin bir etkisi olacaktır. Biz, birçok paydaştan sadece biriyiz, bu yüzden toplum bu devrimci teknolojiden en iyi şekilde nasıl yararlanacağını öğrendikçe daha geniş katılımlı bir tartışma olacağını düşünüyor ve herkesi buna davet ediyoruz”

Sonuç

Gerçek ile hayal arasında bir yerde şuanda bu araç. Ancak emin olduğum bir şey var ki, uzun vade de bu tip araçların hayatımızda çokta fazla yer alacağı.

Düşen alım gücü ve son sürat yükselen otomobil fiyatları, diğer bir taraftan daha da hızlı gelişen teknoloji ile birlikte, sizce bu araç ne kadar hayal?  Yorumlarınızı mutlaka paylaşmayı unutmayın.

Görüşmek üzere..

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin