Masrafları kısmak için atılan bir adım

Opel, 2018’e Cenevre Otomobil Fuarı’na katılmayacağını duyurarak başladı. AutoNews’e hazırladığı habere göre Opel ve Vauxhall’ın Cenevre’de tanıtacağı yeni bir modeli yok, bu yüzden daha önce tanıttıkları eski modelleri Cenevre’ye getirmeleri maddi açından oldukça mantıksız gözüküyor.

Bunun yanında Opel’in geçtiğimiz yılların zararını kapatmak için masrafların kısması gerekiyor. Bilmeyenler için firma geçtiğimiz yıl PSA Grubu’na satıldı ve zarar ediyor olması nedeniyle büyük bir baskı altında. PSA Grubu sözcüsü ise “yeni bir ürün yoksa markalar burada olmayacak” diyerek Cenevre’yle ilgili durumu onaylamış oldu.

Markalar sözcüğü dikkatinizi çektiyse kelimenin çoğul olması yapılmış bir yanlışlık değil. Markalar derken, Citroen’den ayrılan DS’in de, Opel’le beraber Cenevre’ye gelmeyeceği söyleniyor. Ama grubun ana iki markası olan Peugeot ve Citroen fuarda boy gösterecekler.

Geçen yıl Opel, Cenevre’de içlerinde Crossland X, Grandland X ve yeni Insignia Grand Sport gibi modellerin bulunduğu 7 yeni otomobil ile sahnedeydi. 

Büyük otomobil fuarları firmalara maddi açıdan oldukça büyük ağırlık oluşturan etkinlikler ve Opel masrafları kısmak için bu tarz bir yöntem izleyen ilk marka değil. Geçtiğimiz yıl Peugeot ve DS, Fiat, Nissan, Volvo ve Jeep gibi markalarla beraber Frankfurt’a katılmamıştı. 2016 yılında ise Ford, Volvo ve Mazda Paris’e gelmemişti.

Yani bu durumu Opel’in düşüşü olarak yorumlamak çok da doğru bir hareket olmayacaktır. PSA Grubu, Opel’in yönetimini satın aldığından beri firmanın giderlerini kısıp kar payını arttırmaya çalışıyor. PSA platformlarını paylaşan yeni modellerle beraber firmanın nereye geleceğini ilerleyen yıllarda göreceğiz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin