Geçtiğimiz aylarda Frankfurt Otomobil Fuar’ında kanlı canlı karşımıza gelen Renault Captur, detaylarıyla da ilgi çekici olacak gibi.

Frankfurt Otomobil Fuar’ı öncesinde de spy görüntülerinden günümüze farklı bir görünüm ile karşımıza geleceğine kesin gözüyle bakılan yeni Captur, özellikle çift renk opsiyonu ve yeni platformu neticesinde mild-hybrid teknolojisine göz kırpan Fransız model, yeni yılda dikkatleri fazlasıyla üzerinde toplayacak gibi.

Tasarım tarafında, Frankfurt yazısında da belirtmiş olduğumuz gibi “C” formu Full Led aydınlatma grubu ve yeni tasarım sis farlar, aracın görünüşüne elbette sportif bir görünüm katmış durumda. Diğer bir yandan 11 farklı gövde rengi ve 4 farklı tavan rengi opsiyonu ile araç aynı zamanda kişiselleştirme anlamında da kullanıcının beğenisini toplamaya aday. Selefine göre 110mm daha uzun olan araç, yeni jant seçenekleri ve tampon boyutları nedeniyle de artık daha heybetli. B sınıf bir crossover araca göre de artık fazlasıyla SUV görüntüsüne kavuşmuş durumda. Profilden bakıldığında özellikle C sütunu itibarıyla Toyota CHR ve Volvo XC40’ı andırmıyor değil. Özellikle tavan renk kombinasyonu, C sütun tasarımı ve bagaj kapağı fazlasıyla Volvo XC40 etkisi yaratıyor desek yanlış olmayacaktır.

Kabin içerisinde Smart Cockpit olarak isimlendirilen ekranlar orta konsolu domine ederken,  donanım seviyesine göre 7inc ve 10inc olarak tercih edilebiliyor olacak. Yükleme kapasitesi tarafında selefine göre kendini geliştirerek artık 536 litre olan yükleme kapasitesi, arka yolcu koltuklarında ki diz mesafesinde 17mm artış ile sınırlı kalmış durumda. Yeni platform ve uzayan yapısı neticesinde yükleme kapasitesi artık daha cömert elbette.

Yeni alt yapısı neticesinde mild hybrid teknolojisine kavuşan araç, elektrikli ünite aracılığı ile 45km menzile sahip olacak. İçten yanmalı ünite seçeneklerine bakacak olursak,

TCe 100 kodlu 3 silindire sahip 1.0 litrelik 100hp 160nm tork güç üreten üniteye sahip olacak. TCe 130 kodlu 1.33 litrelik 130hp 240nm tork güç üretiyor olacak. 6 ileri manual yada 7 ileri çift kavramalı şanzıman kombinasyonları tercih edilebiliyor olacak. TCe 155 ise sadece 7 ileri EDC şanzımanla geliyor olacak. 155hp 270nm tork güç üretecek olan ünite aynı zamanda yeni CMF-B platformunun da ilk üyesi konumunda. Dizel tarafında ise bildiğimiz dCi95 ve 115hp güç üreten üniteler merak etmeyin hala baki.

Tamamıyla yenilenen Renault Captur, tasarım ve teknolojileriyle dikkat çekiyor olacağı kesin. Ancak B sıınıfı hatchback otomobillerin 200.000 TL fiyat etiketlerine yaklaşıldığı günümüzde, Türkiye pazarında her ne kadar beğeniliyor olsa da, alım gücünün düşük olması neticesinde biz kullanıcıların hayallerini süslemeye aday araç olarak kalması mümkün gibi gözüküyor. Peki ya sizce?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin