1948’den günümüze Jaguar’ın markasının ilk meyvesi olan XK 120’nin üretilmesi ile, Jaguar aslında başlı başına bir spor otomobili çizgisinden asla vazgeçmeyeceğini gösterir nitelikteydi.

1954 Jaguar XK120 SE Roadster

Nitekim F-Type’ın 170’den fazla ödül alması ve nihayetinde 70 yıllık tecrübesi, bunun en büyük kanıtıydı. Marka 70. yılına özel F-Type Chequered Flag Edition ile karşımıza gelmeye hazırlanıyor. Jaguar F-Tipi R-Dynamic Coupé ve Convertible kaputunun altındaki dört ve altı silindirle sunulacak olan Chequered Flag Edition (Bu arada Chequered, damalı demek) tamamıyla sürücü odakla olacağı için, kabin içerisinde 1 sürücü + 1 yolcu şeklinde bir düzen yer alacaktır.

Göze çarpan özellikler arasında Coupé’de yer alan siyah kontrastlara sahip tavan, kabartmalı koltuk başlıkları ve eşlik eden Jaguar’ın meşhur kırmızı deri koltukları, lüks ve sporu birleştiren bir diğer öğelerden.

Jaguar Tasarım Direktörü Ian Callum ” Kusursuz proporsiyonlara ve görselliğe sahip olacak F-Type’ın, 70. yılına özel damalı bayrağı ile performansı da ayrıca simgelemesi ve bundan sonraki her Jaguar’ın bunu ifade edecek niteliklere sahip olması” gerekliliğini vurgulamıştır. Ebony Windsor deri kabin içerisi ve uyumlu kenar dikişleri, bu araca özel 20-inç jantlar ve onu tamamlayan kırmızı kaliperler ve daha önceden bahsettiğimiz damalı koltuklar ve bu koltukların isteğe göre ısıtma/soğutma fonksiyonlarınında barındırıyor olması, marka tarafından kusursuzluğun bir örneği olarak lanse edilmekte.

Ayrıca Touch Pro bilgi-eğlence sistemi, 10-inç dokunmatik ekranı kullanarak özel akıllı telefon uygulamalarına erişmek için her zamankinden daha kolay bir hale getirmek üzere F-Type, Apple CarPlay ve Android Auto’da özelliklerini barındıran Meridian ses sistemi de araca eşlik eden bir diğer özelliklerden.

4 silindirli 2.0 litrelik motor 300ps/400nm tork güç üretirken, 6 silindirli 3.0 litrelik ünite ise 380ps/460nm tork güç üretirken, 6 silindirli olan bu ünitenin gücünü dört tekerden yere aktaracağını belirtmekte fayda var. Sizler için yaklaşık iki sene önce görüntülediğim F-Type ve F-Pace videosunu kaçıranlar ve tekrar izlemek isteyenler için buraya bırakıyorum.

İyi seyirler!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin